Sprchování je levnější než koupel ve vaně

Počítali jste někdy, kolik vody spotřebujete za jeden den? Že vypijete nejvýš tři litry, a to ještě stěží? Připočítejte další samozřejmosti, stačí jen ty spojené s běžnou hygienou a údržbou domácnosti. Spotřeba se rázem navýší o stovky litrů.
Nejde jen o cenu, třebaže je voda stále dražší. Jde také o to osvojit si jednoduchá pravidla, jak vodou šetřit, a to bez slevování z pohodlí, na které jsme zvyklí. I když z kohoutku stále teče, je třeba ji brát jako vzácnost. Již několik měsíců se s jejím nedostatkem potýká i civilizované jihoafrické Kapské Město. A letošní sucho snad otevřelo oči i mnohým Čechům, i když na radikální úsporná opatření se u nás nakonec naštěstí nedostalo.
JINAK MYSLET
Spotřebu vody v domácnosti lze snížit snadno a přitom razantně. Stačí i malá opatření, která nevyžadují víc než změnu myšlení. Necháte-li téct vodu při čištění zubů, mytí nádobí, škrábání brambor, proteče jí i 20 litrů za minutu. Stačí přitom vodu zastavit, zuby vyčistit, vodu pustit a vypláchnout – spotřeba pár deci. Další situace: pokud pustíte na mytí rukou kohoutek naplno, ruce budou stejně čisté a za stejný čas jako při menším průtoku. Nápoj lze ochladit kostkou ledu a není třeba odpouštět dlouhé minuty studenou vodu. A tak dále.
INVESTICE DO ÚSPOR
Do úspor lze i investovat. Nabízí se množství možností, které nejsou finančně zvlášť náročné, dlouhodobá úspora vody je přitom značná a navíc nad ní nemusíte přemýšlet.
Vodovodní baterie s kvalitní kartuší zajistí dobrou službu bez rizika, že začne kapat.
Perlátor je součást vodovodní baterie. Voda vypouštěná z kohoutku se v něm mísí se vzduchem a nabývá tak na objemu. Změnu nepoznáte, vody proteče méně.
Pákové baterie jsou úspornější než kohoutkové. Nastavování teploty vody a tedy i její protékání je kratší.
Termostatická baterie vypouští rovnou vodu o vámi nastavené teplotě, nemrháte jí tedy dlouhým odpouštěním.
Starší sprchové hlavice spotřebují i 20 l za minutu, úsporné jen 6 až 8 l za minutu, pro uživatele pocitově opět bez rozdílu.
Mezi starší baterii a sprchovou hadici lze namontovat univerzální sprchový šetřič vody, u něhož lze nastavit nižší průtok vody za minutu.
I stop ventil lze před sprchovou hadici instalovat dodatečně. Usnadňuje vypnutí – třeba při mytí vlasů – opětovným zapnutím poteče již předem namíchaná teplá voda.
Splachovací systém s dvojitým nebo už i s trojitým nastavením splachování ušetří až 7 l vody na jedno spláchnutí.
U speciálně tvarovaných WC mis s moderními systémy splachování stačí dokonce jen 2 litry vody pro malé spláchnutí a 4 litry pro velké.
Do splachovací nádržky lze umístit automatický WC stop. Umožňuje regulovat množství splachované vody a dávkovat ji podle aktuální potřeby.
Při výběru vany se ohlížejte na objem. Vany mohou mít tak tvarovaný vnitřní prostor, že nabídnou stejný komfort při nižší spotřebě vody.
SPOTŘEBA NA KAŽDODENNÍ ČINNOSTI
Pití 1,5 - 3 l 0,3 Kč
Vaření 5 - 7 l 0,6 Kč
Mytí nádobí pod tekoucí vodou 20 - 70 l 6,3 Kč
Mytí nádobí v myčce 15 - 30 l 2,7 Kč
Běžné praní 40 - 80 l 7,2 Kč
Běžné umytí rukou cca 3 l 0,3 Kč
Osprchování 60 - 80 l 7,2 Kč
Koupel ve vaně 100 - 200 l 18 Kč
Spláchnutí 3 - 12 l 1,1 Kč
Mytí auta 200 l 18 Kč
(1 l vody – bez energie na její případné ohřátí – vyjde v průměru na 9 haléřů, záleží na cenách vodného a stočného v konkrétním případě)