Boží? Kdepak, to jsou bzučící muka | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 26. ledna 2022

Svátek slaví Zora, zítra Ingrid

Boží? Kdepak, to jsou bzučící muka

Jan Trejbal se svými včelími božími muky u Zákolan.
Jan Trejbal se svými včelími božími muky u Zákolan. (Foto ČTK)

Boží muka u přírodní památky Budeč u Zákolan na Kladensku budou už příští rok bzučet do daleka. Netradiční stavba urbanisty Jana Trejbala bude sloužit jako úl pro divoké včely.

Záměrem je navázat na barokní tradice propojení drobných sakrálních zastavení s živoucí kulturní krajinou v podobě ochrany včel a čmeláků. První skici díla vznikly už v roce 2015, postupně se návrh přizpůsoboval tak, aby vyhovoval i dalším broukům.
Objekt vysoký přes dva metry a vážící více než jednu tunu dal Trejbal odlít v Kloknerově ústavu ČVUT v Praze ze speciálního betonu, který má být oproti běžnému patnáctkrát pevnější. „Díky tomu, že máme na muka laminátovou formu, je možné vytvářet další objekty,“ uvedl Trejbal. Již brzy se tak dočkáme dalších bzučících muk po celé republice.

Při instalaci pomáhal bagr.
Při instalaci pomáhal bagr. Foto:  Foto ČTK


Víte, že...
...jako boží muka se označuje drobná stavba nejčastěji ve tvaru sloupu nebo pilíře, někdy krytá stříškou? Nejčastěji se nacházejí na návrších, rozcestích či v místech, kde někdo zahynul.

Při instalaci pomáhal bagr.
Při instalaci pomáhal bagr. Foto:  Foto ČTK

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.