Karlův most slaví jubileum - Skrývá řadu tajemství!

PRAHA – Příští měsíc uplyne 650 let od okamžiku, kdy císař Karel IV. slavnostně poklepal na základní kámen pražského Karlova mostu, jedné z nejvýznamnějších národních památek. Kromě oslav most čeká také rozsáhlá rekonstrukce. A všichni jsou zvědaví, jaká tajemství most vydá.
Ani tak bytelná stavba jako most nemůže dlouhodobě odolávat povětrnostním vlivům, a tak se ve zdivu postupem času objevily četné trhliny a v průběhu roku dochází k pohybům ve vrcholu mostní klenby. Všechny opravy jsou pokaždé velice nákladné a zdlouhavé. V uplynulých letech proběhla obnova sochařské výzdoby, úprava dláždění a technická rekonstrukce. „Následovat bude oprava mostovky včetně izolací, což je dnes hlavní problém mostu, a rekonstrukce kamenného pláště. Obě stavby mají jiné časové lhůty a jsou na sobě nezávislé. Po jejich ukončení bude opraven celý most,“ vysvětlil pražský radní pro kulturu Milan Richter a zároveň uvedl, že náklady na první etapu oprav dosáhnou téměř 187 milionů korun. Rekonstrukce bude probíhat za provozu a potrvá téměř tři roky.
10 otázek kolem Karlova mostu
1. Je Karlův most nejstarší v Praze?
Ano, a po píseckém zároveň druhý nejstarší dochovaný most v Česku. Ve své době byl v pořadí čtvrtý postavený kamenný most, předčily ho mosty v Písku, Roudnici a také povodní zbořený Juditin most, na jehož místě teď Karlův most stojí.
2. Kdy byl položen jeho základní kámen?
Základní kámen ke Karlově mostu položil sám císař Karel IV. v roce 1357, a to na radu astrologů přesně 9. 7. v 5 hodin a 31 minut.
3. Dávaly se do malty na stavbu skutečně vajíčka?
Ano, malta skutečně obsahovala vejce a údajně i mléko. Na stavbu mostu se scházely prostředky z celých Čech, zásilkou vajec chtělo přispět i město Velvary. A aby se vejce nerozbila, uvařili je Velvarští natvrdo, čímž však jejich použití na stavbu znemožnili.
4. Má Karlův most své jméno už od svého vzniku?
Ne, původně se mu říkalo jen Kamenný nebo Pražský most. Název Karlův most se vžil až kolem roku 1870 na základě podnětu Karla Havlíčka Borovského.
5. Jaké jsou rozměry Karlova mostu?
Most je 515 m dlouhý a 9,5 m široký. Výška vozovky je 13 m nad hladinou za normálního stavu. Tvoří ho šestnáct oblouků. Ve své délce je třikrát zalomen a proti proudu je nepatrně vypouklý.
6. Kolik je na Karlově mostě soch?
Karlův most zdobí soubor třiceti převážně barokních soch a sousoší z přelomu 17. a 18. století. Nepočítámeli malé hlavičky andělíčků, najdeme na mostě celkem 75 postav.
7. Jak to bylo s krávou na Karlově mostě?
Šlo o návrh sovětského zootechnika, který v Praze v 60. letech působil jako poradce. Tenkrát v televizi řekl, že by všechny ty zbytečné sochy zboural a dal tam jinou – sochu krávy, protože dává mléko, kdežto co komu dali ti svatí? Tento návrh naštěstí neprošel.
8. Je v Karlově mostě zazděný Bruncvíkův meč?
Bruncvík vlastnil zázračný meč, který podle pověsti na jeho přání sám srážel hlavy nepřátelům. Ten pak zakopal v Karlově mostě, kde ho má vyzvednout sv. Václav v čele blanických rytířů při cestě na pomoc české zemi v místě, kde jeho kůň kopytem rozkopne zem. Meč pak zničí nepřátele a v Čechách navždy zavládne klid.
9. Proč je most tak stabilní?
Stavitel Parléř nechal zbudovat důkladná bednění v řečišti s prudkým proudem, aby šestnáct pilířů mohlo mít základy hluboko pod korytem Vltavy. Proto jejich stabilita nebyla dodnes významně ohrožena.
10. Jaká tajemství se skrývají ve Staroměstské věži?
Staroměstská věž je doslova nabita různou symbolikou. Pod její střechou se například nachází nápis bez mezer mezi slovy, který lze číst zleva i zprava. Měl stavbu chránit před zničením. Dále při příchodu letního slunovratu, 21. června, zapadá slunce při pohledu z vrcholu věže na katedrálu svatého Víta přesně v místě, pod nímž je tento světec pochován.