5 rad pro ty, kdo mají zahrady plné listí: Pořád padá, kam s ním?

Máte na zahradě shrabané listí a řešíte nerudovskou otázku »kam s ním?« Nevyhazujte je neuváženě, můžete z něj připravit listovku, a navíc je listí účinnou ochranou rostlin před zimními mrazy.
1. Neuklízejte zbytečně
Spadané listí klidně nechte ležet pod stromy, keři a u trvalek. Vrstva listí zajistí přes zimu ochranu před vysycháním půdy a zároveň před jejím nadměrným promrznutím. Tlením se přes zimu také vytvoří humus. Naopak nutné je odhrabat listí z trávníku, tam by mohlo podporovat šíření chorob a plísní.
2. Použijte techniku
V malé zahradě si vystačíte s hráběmi (lepší je používat vějířovitý typ), na velkých plochách přijdou vhod speciální motorové nebo elektrické foukače či vysavače. Ty ovšem nemají příliš v oblibě ekologové, protože drticí zařízení usmrtí drobný hmyz a živočichy, které stroj nasaje i s listím. Pomoci si ale můžete i běžnou sekačkou.
3. Připravte si listovku
Listovka se říká zemině vzniklé kompostováním listí, je vhodná pro naprostou většinu zahradních i pokojových rostlin. Nejlepší se připravuje z bukového listí, použít se dá listí ze zahrady. Na vybraném místě z listí vytvořte vrstvu vysokou asi 5 cm, jemně zasypejte mletým vápencem a lehce pokryjte zemí. Takto pokračujte až do výšky 80 cm. Pokud je listí suché, po navrstvení je pokropte. Kompost můžete zakrýt černou perforovanou zahradní folií, která urychlí tlení. Celý proces trvá okolo 20 měsíců.
4. Zkvalitněte kompost
V přiměřeném množství lze kompostovat téměř jakékoli listí, tuhé můžete rozmělnit. Vhodné je smíchat listí s posečenou trávou a občas prosypat mletým vápencem. Listí je oblíbeným místem pro přezimování řady užitečných živočichů včetně ježků, proto pokud možno nepřidávejte do kompostu žádné chemikálie nebo močůvku. Vhod přijde i kompostér.
5. Pomůže vám obec
Řada měst a obcí nabízí svoz zahradního odpadu nebo možnost vyvézt bioodpad do sběrného dvora.