Skutečná lékařka z Ordinace: Operuje se v lavoru plném masa, místo hnisu teče Jesenka a na střevech si také můžete pochutnat! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. dubna 2024

Svátek slaví Jiří, zítra Marek

Skutečná lékařka z Ordinace: Operuje se v lavoru plném masa, místo hnisu teče Jesenka a na střevech si také můžete pochutnat!

Lékařka Táňa Glosová je jedním z odborných poradců v Ordinaci a dokonce si i zahrála porodní asistentku.
Lékařka Táňa Glosová je jedním z odborných poradců v Ordinaci a dokonce si i zahrála porodní asistentku. (Foto: Aha! - Petr Novotný, pro Aha! - Jan Veselý, koláž Ahaonline.cz)

Úspěšný novácký seriál Ordinace v růžové zahradě oslavil již pětistý díl své druhé řady. Osudy »bílých plášťů« baví televizní diváky téměř devět let a mnozí věrní fanoušci si své hrdiny s doktory dokonce ztotožňují. Aby scény z ordinací a operačních sálů probíhaly v souladu s medicínskými pravidly, spolupracují s filmaři pochopitelně odborníci. Jedním z nich je i gynekoložka MUDr. Táňa Glosová z Polikliniky I. P. Pavlova, která čtenářům Nedělního Aha! prozradila, jak taková práce odborného poradce v praxi probíhá.

Paní doktorko, můžete nám popsat vaši spolupráci s filmaři?

„Nejdříve mě kontaktuje dramaturg s tím, že by potřebovali tu a tu zápletku, ke které potřebují nějakou diagnózu. Například přivezou patnáctiletou dívku, k jejíž operaci musí být přizván gynekolog. Chirurg se s gynekologem dohaduje, jaký zvolit postup, dívka má po operaci komplikace a její zdravotní stav je třeba našroubovat právě na konkrétní diagnózu, aby bylo jasné, proč měli oba lékaři na situaci jiný názor. Často se stane, že to ani pořádně nejde.“

Jak to pak řešíte?

„Někdy je to těžké, musím hodně přemýšlet, popřípadě hledat v databázích lékařských prací. Sem tam se stane, že byl takový případ někde i ve světě popsán, že to teoreticky možné je, ale diagnóza je značně nepravděpodobná. Ale seriál má být zajímavý a ty každodenní případy bývají méně atraktivní. Tvůrci se však snaží, aby tam byla i část běžných věcí a diváci se mohli poučit v něčem, co se jich může týkat. Čili na diagnóze se domluvíme, zapracuje se do scénáře a pak se ještě korigují dialogy.“

Jak zvládají herci odborné latinské výrazy?

„Celkem ano, mnozí jsou za ta léta už šikovní. Když jsem se zhruba před šesti roky byla poprvé podívat na natáčení, jeden z herců, který hrál staršího, zkušeného chirurga, měl v textu tuším slova – aortokoronární bypass. Nevím už, kdo ho hrál, ale slovo je to těžké. On to dost zkomolil a mně přišlo legrační, že herec, který hrál z mého pohledu tu lékařskou kapacitu jinak velice dobře, řekne ve finále ten výraz úplně špatně.“

Ani se tomu nedivím.

„Já také ne. Dodatečně jsem si uvědomila, že je to vlastně herec, který se ty výrazy učil možná teprve večer před natáčením.“


Jak probíhalo natáčení porodu malé Magdičky Mázlové, který byl dost realistický a kde jste si mimochodem sama zahrála porodní asistentku?

„Bylo to pro mě dost náročné, měla jsem tam celkem dost textu, a protože nejsem herečka, musela jsem se maximálně soustředit jak na text, tak na hraní a ještě pohyb před kamerou.“

Není co závidět…

„A zároveň jsem tam byla ještě jako poradce, tak jsem musela dávat s odborného hlediska ještě pozor na ostatní, aby působili věrohodně. Byly to čtyři hodiny pekelného soustředění.“

Ještě v nějaké scéně jste si zahrála?

„Jednou jsem při operaci hrála pouze ruce. Operovala Dana Morávková, ale v detailu byly v záběru moje prsty. Měla jsem utáhnout steh. Jak jsem byla napoprvé nervózní z přítomnosti kamer, tak jsem si při tom utažení počínala tak vehementně, že jsem vytáhla z »těla pacienta« i část připraveného kusu masa, který se pro tyto účely používá.“

Takže se šije do masa?

„Ano. Jako střeva se používají většinou vinné klobásy dobarvené umělou krví, hovězí maso jsou břišní svaly a prasečí kůže nahrazuje tu lidskou. Vše je uložené v lavoru a ten je položený na břiše pacienta nebo figuríny, která má v tom místě vytvořený otvor právě pro ten lavor. Jednou jsme točili situaci, kdy z rány vytéká hnis, což byla ve skutečnosti Jesenka, mléko do kávy. Barevně to bylo opravdu perfektně trefené. Ale od té doby, když vidím Jesenku, tak se mi dělá špatně.“

Stane se, že i přes odborný dohled se nějaké chyby na obrazovce přesto objeví?

„Občas, když se dívám, tak něco objevím. Zároveň ale vím, že to jinak nešlo. Například kvůli nahotě nemůžete pacientovi vyšetřit břicho v celém rozsahu. Nebo když postříkáte anestetickým sprejem ránu, nemůžete před dalším zásahem čekat minutu, ale situace se musí urychlit. Čili, není to dokument o medicíně, ale zábavný seriál.“

Diváci také kritizují?

„V diskusi k porodu Magdičky Mázlové jsem si na internetu například přečetla, že novorozenec ve scéně byl moc velký a na místě chyběly některé nezbytné přístroje. Žádná maminka nepošle své týdenní miminko mezi lidi, protože v šestinedělí to zkrátka nejde, a vypůjčit si vybavení intenzivní péče o novorozeně je také složité.“

V jiných seriálech z lékařského prostředí chyby nacházíte?

„Občas ano, ale jelikož se na to už dívám i očima tvůrců, jsou pochopitelné. Doktor House je například dobře udělaný, ale mají na něj určitě i jiný rozpočet. Mohou také více točit v reálné nemocnici, zatím co naše natáčení probíhá především v ateliéru.“




Přečtěte si
londynskypes
8. 4. 2014 • 20:14

blbosti

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.