Unikát ve stodole: Vlaštovka albín | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 19. května 2024

Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek

Unikát ve stodole: Vlaštovka albín

Vlaštovka albín
Vlaštovka albín (pro Aha!: Pavel MACH)

OLŠÍ NAD OSLAVOU – Tak to je teda rarita! Velké překvapení čekalo na rodinu Kudláčkových, když ve své stodole objevili hnízdo vlaštovek. Mezi ostatními černými hlavami totiž na ně vykouklo mládě, které bylo celé bílé.

Tak to je teda rarita! Velké překvapení čekalo na rodinu Kudláčkových, když ve své stodole objevili hnízdo vlaštovek. Mezi ostatními černými hlavami totiž na ně vykouklo mládě, které bylo celé bílé. Malého albína jeho rodiče neodsunuli stranou. Naopak se o něj pečlivě starali.

„Je to skutečně velká vzácnost. Pravděpodobnost, že na svět přijde albín, je zhruba 1:100 000. Tito ptáci ztratí pigmentaci, mají sněhově bílé peří a také jejich duhovka není vybarvena. Na svět koukají růžově červenýma očima,“ vypráví o unikátním objevu ornitolog Jaromír Čejka.

Světle zbarvení ptáci to totiž nemají v životě jednoduché. Velice často musí čelit útokům dravců. „Je známo, že například sokol stěhovavý, pokud zaútočí na hejno holubů, tak si vybírá ty nejsvětlejší, ideálně bílé. Většina albínů je proto odsouzena ke krátkému životu. Jsou totiž snadnou kořistí,“ pokračuje Čejka.

Bílým vlaštovkám se na Žďársku zřejmě daří. Jedna z nich už tři roky létá ve Velké Losenici a před sedmi lety se albín objevil i v Zahradišti u Velkého Meziříčí. Podle ornitologů jde zřejmě o příbuzné. Albinismus se totiž může dědit a dá se předpokládat, že v hnízdě albínů se objeví bíle zbarvený potomek.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.