Brrr, netopýr

Jste nadšený milovník přírody a chcete vidět živého netopýra? Pokud vypátráte nějakou domovní půdu, opuštěnou štolu či jeskyni, ve které netopýři přespávají zimu, asi neodoláte se na ně podívat.
Pak už stačí jen popadnout baterku a jít si na ně pěkně posvítit. A pak si můžete pogratulovat – právě jste totiž možná odsoudili celou kolonii těchto ohrožených tvorů k smrti!
Netopýr nemá už odpradávna dobré jméno. Lidé ho podezřívají z toho nejhoršího, co si jde na takové malé zvířátko vymyslet. Takže netopýři podle pověstí lidem nejraději pijí krev, pořádají nálety do rozcuchaných vlasů, koušou, roznášejí smrtelné choroby a smůlu.
Za to je lidé na venkově s oblibou chytali a přibíjeli na domovní vrata. Prý aby se ochránili od zlých duchů. Netopýří mrtvolky také tvořily skoro povinnou ingredienci všech čarodějných lektvarů. Přitom netopýři přišli ke špatné pověsti vlastně omylem...
Co je zač?
Netopýři patří společně s podobnými kaloni do řádu letounů. A jestli jste nikdy neviděli ani jednoho živého netopýra nebo kaloně, divte se! Na světě jich totiž poletuje skoro tisíc druhů! Tvoří tedy pětinu všech známých druhů savců. Přesto je mnoho netopýřích druhů velmi ohrožených.
Jak se živí?
To, co netopýry proslavilo, je právě jejich »šestý smysl«. Pro orientaci při letu a lovení hmyzu totiž vydávají lidem neslyšitelné cvrlikání. Podle odražených zvukových vln pak ve vzduchu i za naprosté tmy najdou i letícího komára.
Pijí lidem krev?
To je pověra! Někteří velcí jihoameričtí kaloni se sice živí krví dobytka, ale na člověka si rozhodně netroufnou. Upíři útočící na člověka patří do pohádek! Největší druhy kaloňů se naopak živí ovocem. Netopýr rybožravý dokáže ulovit i rybu plavající pod hladinou.
Jak přišel ke křídlům?
Často netopýry trochu hanlivě nazýváme létající myši. A jsme blízko pravdy. Tyhle dva druhy spolu mají společného víc, než se čekalo. Před zmíněnými 50 miliony let totiž jejich společnému předkovi začaly najednou růst dlouhé prsty. A světe div se, mohl za to jeden jediný gen, který se u budoucích netopýrů »zbláznil«. Dlouhé prsty se přitom spojily kožními blánami a první létající myš byla na světě. Archeologové dokonce nenašli skoro žádné zkameněliny dokazující postupný vývoj netopýřích křídel. Vše se zřejmě událo »ze dne na den«.
CHCETE CHRÁNIT NETOPÝRY?
Nejlépe uděláte, když si jich nebudete všímat. Právě člověk je pro netopýry největší hrozbou. Netopýři probuzení ze zimního spánku nemají šanci na přežití, do jara už totiž neusnou a uhynou hlady.