Je pivo opravdu zdravé? Ano! Tady je 11 důkazů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. července 2022

Svátek slaví Radomír, zítra Prokop

Je pivo opravdu zdravé? Ano! Tady je 11 důkazů!

PRAHA – Spotřeba piva v Česku v posledních dnech prudce stoupá. Důvody? Obrovská vedra. A pak fotbalové mistrovství světa. Protože fotbal a pivo, to se vždy rýmovalo... Se spotřebou 160 litrů piva ročně na hlavu stojí Česko suverénně na špici světového žebříčku.

Až za námi je Irsko a Německo. Je ale pivo vůbec zdravé? Ano! A to hned nejméně z jedenácti důvodů...

1. Pivo léčí srdce!
Obsahuje mnoho hořčíku, draslíku, vitaminů a cukrů. Mírná konzumace piva (zhruba dvě denně) chrání před ucpáním tepen a kardiovaskulárními chorobami. A mimoto klesá i hladina cholesterolu v krvi.

2. Pivo proti rakovině!
Pivo obsahuje antioxidanty, které likvidují škodlivé volné radikály, a zabraňuje tak vzniku rakoviny. Antioxidanty v pivu u mužů příznivě působí proti vzniku rakoviny tlustého střeva nebo prostaty. Dva půllitry piva denně zvyšují příjem »zázračných« antioxidantů asi o deset procent.

3. Pivo posiluje kosti!
Vědci zjistili, že pivo obsahuje přírodní silikon, který posiluje kosti a brání osteoporóze. Jsou v něm i látky snižující riziko vzniku Alzheimerovy nemoci.

4. Po pivu se netloustne!
Pivo má po vodě a čaji nejméně kalorií: Půllitr piva obsahuje jen 190 kalorií, to je mnohem méně než třeba jablečný džus (240 kcal) plnotučné mléko (340 kcal), či červené víno (370 kcal). Z čeho tedy vznikla fáma, že se po pivu tloustne? Součásti piva – chmel, alkohol, kysličník uhličitý – podporují chuť k jídlu. Člověk pak jí i přes pocit sytosti. A přibírá... Ani tzv. »pivní břicho« není následkem nadměrné konzumace piva. Muži jsou prostě od přírody silnější než ženy a tuky se jim ukládají většinou jen v břiše.

5. Pivo léčí ledviny!
Močopudný je sice každý alkohol, ale pivo navíc obsahuje i látku hordenin (z ječmene), která má odvodňovací účinky. A kromě toho má v sobě i jednu kouzelnou ingredienci, která sama podporuje funkci močového měchýře – vodu! Kdo hodně pije, i také hodně vylučuje. Voda v pivě ale účinkuje spolu s alkoholem. Následkem toho vyloučí pivař daleko více tekutiny než ten, který vypije stejné množství vody. Po sportu by se tedy žízeň neměla hasit pivem.

6. Po pivu se dobře usíná!
Nedá se úplně přesně určit, proč pivo uspává. Počet účinných látek v pivě se odhaduje na 10 tisíc a mnoho z nich ještě není prozkoumáno. Uklidňující účinky jsou připisovány látce metylbutenol, která se nachází v chmelu. V přírodním léčitelství je chmel už dlouho popisován jako uklidňující prostředek. Což není žádný zázrak: chmel je botanicky blízkým příbuzným konopí...

7. Pivo podporuje trávení!
Pivo podporuje tvorbu žaludečních kyselin. Tolik kyselin, kolik jich vytvoří pivo, žaludek ale ke strávení normálního oběda nepotřebuje. Přebytky pak mohou dráždit žaludeční sliznici a trvale je poškodit. Pivo může způsobit i pálení žáhy. Vina je připisována kyselinám vznikajícím při kvašení.

8. Pivo čistí pleť!
Léčivé účinky piva se využívají i v kosmetice – maska z piva a avokáda skvěle čistí mastnou pleť.

9. Pivo bystří rozum!
Další z fám je, že se po pivu hloupne. Vědci ale naopak zjistili, že úředníci, kteří si denně dopřáli půl lahvičky vína nebo litr piva, dosáhli v testech inteligence mnohem lepších výsledků než jejich kolegové, kteří pili jen příležitostně.

10. Pivo proti nevěře!
Podle výsledku průzkumu, který obsáhl více než 1000 mužů, je zřejmé, že každý osmý Čech jde raději s kamarády na pivo, než aby vyhledával sex.

11. Pivo je tekutý chléb!
Rčení o »tekutém chlebu« pochází ze středověku, kdy mniši museli držet půst a spotřeba piva se zvyšovala. Podle zásady, že pitím se neporuší půst, se v té době vařila obzvláště výživná piva.

Prodej piva v horku roste
Pivovary si lebedí! Odbyt piva totiž v teplých dnech rapidně narůstá. „Oproti minulým dvěma týdnům, kdy bylo poměrně chladno, nám vzrostl odbyt piva o zhruba 50 procent. Na odbytu se podílelo i mistrovství světa ve fotbale,“ sdělil mluvčí Plzeňského Prazdroje Alexej Bechtin. Jeho slova potvrdil i ředitel litovelského pivovaru Miroslav Koutek: „V případě vydařeného léta vzrůstá prodej až o 50 procent. Když je léto chladnější, je nárůst asi 35 procent.“ Vůbec nejvíc piva prodají pivovary v červenci a první dva týdny v srpnu.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.