Konec žárovek: Sloužily 130 let. Teď je chtějí zakázat!

Bez žárovky si dnes nikdo život představit nedokáže. Petrolejové lampy už neumíme ani používat, a tak jsme bez tohoto vynálezu Thomase Alvy Edisona lidově řečeno namydlení.
Jenže jak se zdá, po slavném životě čeká žárovku neveselý konec, řada států, hezky jeden po druhém, totiž najednou oznamuje, že žárovky už nedovolí používat. Jak vlastně revoluční vynález funguje a proč mu teď zvoní umíráček?
Takhle začala sláva žárovek
První opravdu funkční a běžně využitelná žárovka byla vyrobena 21. října 1879. Její vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) ji dokázal udržet funkční celých 40 hodin. Dnes nám to možná přijde směšné, ale na tehdejší dobu se jednalo o mimořádný úspěch. Edison ale nebyl zdaleka první, kdo se o něco podobného pokoušel. Už od počátku 19. století se různí všeumělové a vynálezci pokoušeli svítit elektřinou. Zajímavostí jsou například tzv. položárovky, které se ale ukázaly jako nepoužitelné. Nikoho totiž nenapadlo umístit rozžhavené vlákno do vakua. Edison byl první.
Jak žárovka funguje?
Běžná žárovka funguje na principu zahřívání tenkého wolframového vlákna. To je tenčí než lidský vlas a rozhřívá ho elektřina až na 2500 °C. Vlákno neshoří jen díky tomu, že v baňce je kyslík potřebný k hoření nahrazen vzácnými plyny. Rozžhavením wolframového vlákna žárovka vyrábí světlo, ale hlavně teplo, což je kamenem úrazu a důvodem, proč se uvažuje o zákazu tohoto typu osvětlení. Žárovka totiž přemění až 95 procent elektrické energie v teplo, pouhých pět procent zbývá na výrobu světla! Úsporné zářivky hospodaří s energií mnohem lépe a dosahují až pětkrát vyšší produkce světla na 1 watt příkonu.
První zemí, která se rozhodla zakázat používání klasických žárovek, je Austrálie. Rozhodnutí vlády z počátku letošního roku je jasné. Během příštích tří let vyměnit všechny žárovky za úsporné kompaktní zářivky. Podle odborných analýz australská domácnost ušetří díky zářivkám až dvě třetiny nákladů na elektřinu ročně! Navíc celá Austrálie vypustí do ovzduší o 4 miliony tun skleníkových plynů ročně méně! Ozvala se i Evropa. Německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel navrhl stejné opatření, jaké zavedli Australané. Tedy úplný zákaz výroby a prodeje klasických žárovek, které nám sloužily a pracovaly na stejném principu téměř 130 let. Česko zatím zákaz oficiálně nechystá, tuto variantu má nicméně projednávat Evropský parlament. Dost možná tedy i nás čekají velké změny!
Zákaz žárovek?
Ne, nezruinuje nás to!
-
Cena běžné žárovky: 10 až 20 Kč
-
Cena úsporné zářivky: 60 až 450 Kč
-
Pořízení 6 žárovek pro běžný byt = cca 90 Kč
-
Pořízení 6 zářivek pro běžný byt = cca 1200 Kč
Za pořízení zářivek zaplatíme minimálně o 1000 korun více!
Kolik spotřebují energie?
-
Za spotřebu energie u klasické žárovky zaplatíte ročně: 227 Kč
-
Za spotřebu energie u úsporné žárovky zaplatíte ročně: 57 Kč
-
Za používání 6 žárovek zaplatíte za rok 1362 Kč
-
Za používání 6 zářivek zaplatíte za rok 342 Kč
Při používání úsporných zářivek zaplatíme o více než 1000 korun méně!
Poznámka: Při používání žárovek je nutné počítat s tím, že nové budeme pořizovat mnohem častěji než úsporné zářivky. Zatímco klasická žárovka vydrží jen jeden tisíc hodin svícení, zářivky vydrží až patnáct tisíc hodin svícení!