Nové lékařské objevy: Proč jsou děti tlusté? A ženy nemohou otěhotnět?

PRAHA – Televize, vitaminy v tabletkách z lékárny, nízkotučné mléčné výrobky, zbytečné užívání léků. Vynálezy moderní společnosti měly původně lidem pomáhat, nyní ale vědci z několika zahraničních univerzit zjistili, že je tomu právě naopak!
Děti zabíjí televize!
Obezita, cukrovka, vysoký tlak, nemocné srdce a dokonce i zhoubné nádory. Až donedávna se tyto civilizační nemoci týkaly většinou jen starších lidí. „Nyní ale rapidně přibývá počet takto nemocných dětí už ve věku dvanáct až patnáct let,“ konstatuje český lékař Jan Kadleček. Důvod? Vědci z Harvardské univerzity v USA tvrdí, že za tyto problémy může televize! Hodina sledování blikající obrazovky údajně nutí dětského diváka cpát se jídlem. „Jde o závislost, při níž se zvyšuje potřeba energie v organismu, zejména v podobě cukru, šťáv, džusů,“ tvrdí vědci s tím, že během několika málo let vede nebezpečná televizní závislost k nadváze, která je spouštěčem dalších zdravotních problémů.
Dietou k neplodnosti!
Nízkotučné jogurty, nízkotučné mléko, nízkotučné sýry… Právě tyhle údajně »zdravé« potraviny ale mají podle vědců z Harvardské univerzity na svědomí zvyšující se počet žen, které nemohou otěhotnět! „Pokud si žena přeje dítě, měla by konzumovat mléčné produkty s vysokým obsahem tuku. Stačí denně dva plnotučné mléčné výrobky. A místo nízkotučného mléka si dát plnotučné. A také zmrzlina je moc dobrá!“ šokují vědci. Český gynekolog Pavel Mráz vidí ale problém spíše v extrémech, jakými se ženy v moderní společnosti stravují. „Budoucí maminky jsou buď obézní, nebo extrémně štíhlé. A pro otěhotnění není ani jeden z nich dobrý,“ říká gynekolog a dodává: „V ordinaci se setkávám s vyhublými ženami, které si libují v nízkokalorické stravě. Stěžují si, že nemohou otěhotnět nebo dokonce nemají pravidelnou menstruaci. Jejich organismus je již tak vysílený, že menstruace vymizí. Příroda totiž ví, že by taková žena nedokázala dítě donosit,“ vysvětluje Mráz.
Vitaminy v tabletkách škodí!
Pravidelní »polykači« vitaminů v tabletkách, kapičkách nebo nápojích jsou ohroženi předčasným úmrtím častěji než ostatní. „U lidí užívajících pravidelně betakaroten je úmrtnost vyšší o sedm procent, u vitaminu E o čtyři procenta a u vitaminu A až o šestnáct procent,“ popisují vědci z kodaňské univerzity výzkum, který provedli na 250 000 lidí. „Pokud člověk konzumuje dostatečně pestrou stravu, vitaminy mu nechybí. Nepotřebuje žádné umělé doplňky. Jiné je to u nemocných lidí, tam je doporučujeme, ale jen po konzultaci s lékařem. Bezhlavé polykání tablet s vitaminy může vést i k předávkování,“ upozorňuje lékař Jan Kadleček s tím, že je velmi nebezpečné zvlášť u dětí a starých lidí. „U těhotných může způsobit poruchy nervového a kardiovaskulárního systému u ještě nenarozeného dítěte,“ varuje Kadleček.
Vína pijte jen deci denně!
Zázračný vliv červeného vína na srdce je dávno prokázaný. „Víno obsahuje látky chránící srdce, ale také škodlivý alkohol. Optimální množství vína, aby bylo léčivé, je tak jedna deci denně,“ doporučuje výzkum holandských vědců. Přední český kardiolog profesor Milan Šamánek ale doporučuje spíše bílé víno. V něm jsou podle něj účinnější látky než v červeném. Navíc bílé víno snižuje nebezpečné volné radikály až o 34 procent, zatímco červené jen o 15 %.