Vojenský bajonet roztrhl krejčímu tvář

Bylo časné lednové ráno roku 1906, když se v Železné ulici na Starém Městě pražském potkali bratři Šimonovští s partou vojáků v uniformách. Co se tam poté odehrálo, popsal v rubrice Z černé kroniky 30. ledna uvedeného roku deník Čas.
Citujeme z listu: „V sobotu za časné hodiny ranní povstala v Železné ulici hádka mezi několika podnapilými vojáky a občany. Jeden z vojáků zranil bajonetem krejčího B. Šimonovského tak, že tomuto bylo způsobeno otřesení mozku a roztržena tvář. Bratr jeho Antonín byl pak zraněn na čele. Zraněným dostalo se pomoci na ochranné stanici.“
A co se stalo s uniformovanými, lihovinou proudící v žilách rozparáděnými »bojovníky«? Trestu unikli. „Vojáci před příchodem hlídky uprchli,“ konstatoval Čas lakonicky. Otázkou je, co vlastně ozbrojení uniformovaní vojáci c. k. rakousko-uherské armády, notabene pod vlivem alkoholu, časně nad ránem dělali v ulicích Prahy. Už od nepaměti přece v kasárnách platila a stále platí večerka, tedy signál, kdy jsou vojáci povinni být zpět u svého útvaru a připravit se na spaní.