Rytmistr utýral vojína, dostal dva měsíce

Rytmistr c. k. rakousko- -uherské armády baron Blumeneron býval známý kruťas. Službu vykonával u posádky v jihomoravském Bzenci a fyzické týrání podřízených vojáků bylo u pana rytmistra na denním pořádku.
Tak o tom alespoň referoval deník Čas 1. listopadu 1908. Dokonce se stalo, že rytmistr Blumeneron utýral jednoho ze svých podřízených vojáků doslova až k smrti. Tak jeho tyranské chování konečně prasklo a nelítostný trýznitel podřízených se ocitl na lavici obžalovaných před vojenským soudem. A verdikt tribunálu? Dva měsíce odnětí svobody. Trest si Blumeneron odseděl v olomoucké věznici, v tisku nazývané »elegantní«.
Svědectví o praktikách panujících v c. k. vojsku, v němž také sloužil, podal ve svém světoznámém díle Osudy dobrého vojáka Švejka spisovatel Jaroslav Hašek. Běžné bylo bití podřízených, jejich bičování a také uvazování (Anbindung). To spočívalo v přivázání vojáka nejčastěji na dvě hodiny ke kůlu či jinému pevnému objektu tak, aby nemohl hýbat končetinami. V roce 1917 císař Karel I. sice tyto tresty svým nařízením zrušil, ale i tak byly užívány až do konce 1. světové války.