Zloděj řádil na jihu Čech

Sezimovo Ústí je malebné jihočeské město. Silnice a železnice spojující Tábor s Českými Budějovicemi odděluje Sezimák, jak se mezi místními říká, na dvě části. Jedna je podstatně starší, historická, s vilou a hrobem bývalého prezidenta Edvarda Beneše.
Nejstarší písemný údaj o Sezimově Ústí pochází z roku 1250. Krátce tu pobýval Mistr Jan Hus. Druhá část města je spjata s firmou Baťa. Ta zde v červnu 1939 začala stavět strojírenský závod a také sídliště. Tolik úvodem, abychom si zarámovali místa, kde se dlouhoprsťák, jehož totožnost dobový tisk neodhalil, na jaře 1971 zaměřil na vykrádání soukromých bytů. Žádný břídil, zaměřoval se výhradně na cenné věci s historickou hodnotou. Bral šperky, obrazy, sošky, keramiku, porcelán...
Táborským kriminalistům, do jejichž revíru jeho řádění patřilo, nadělal nemálo starostí a vrásek. Ale jako každá písnička má svůj konec, skončila i chmatákova zlodějská série. Tisk o tom psal 9. dubna uvedeného roku. Prozradil aspoň tolik, že dopadenému pobertovi bylo 23 let a že část odcizených předmětů v hodnotě 22 tisíc Kčs u něj byla zajištěna. Obyvatelé Sezimova Ústí si tedy mohli oddechnout.