Měla jít k výslechu, spolykala fosfor

»Kostíkem« se podle zprávy deníku Čas ze 17. ledna 1906 měla v Praze otrávit mladá dělnice M. S. (17). Její příběh, jak vyplývá z dalšího líčení deníku, to bylo drama věrné lásky a zločinu, kvůli kterému se dívka rozhodla ukončit svůj život.
O co šlo? Slečna se zamilovala do mladého muže, ten jí city opětoval, a tak se zdálo, že dvojice bude žít společně v souladu a porozumění. Potíž ovšem byla v tom, že chasník byl poberta. Zlodějnami vylepšoval životní standard sobě i své milé. Jenže c. k. policie se mu dostala na stopu a po nějakém čase ho zatkla. Nastalo vyšetřování jeho protiprávního jednání a M. S. si policisté pozvali na svůj úřad, aby tam podala svědectví. To ovšem dělnici vyděsilo natolik, že se raději pokusila o sebevraždu. Otrava »kostíkem« jí ale nevyšla, slečnu zachránili lékaři ve všeobecné nemocnici. Výpovědi před policejním komisařem nakonec neunikla. Co a jak tam posléze líčila, to už dnes nevíme.
A teď ten »kostík«... V dávných dobách se čeští novátoři pokusili zavést do naší mateřštiny tento pojem pro fosfor, prvek chemická značka P, latinsky phosphorus. Tedy pro nekovový chemický prvek, který má zároveň důležitou roli i ve stavbě živých organismů. Novota se ale neujala a dnes je toto slovo povědomé už jen málokomu.