Pošta z Ameriky plula ve Vltavě

Pozoruhodný nález ohlásil 4. ledna 1932 plavec A. Marat z pražského Podolí. Když hodinu před polednem vytahoval z Vltavy přístavní můstky na zlíchovské straně proti Braníku, všiml si asi pět metrů od břehu plujícího většího balíku.
Vytáhl ho z vody a zíral... Takto jeho nález popisoval deník Československá republika o den později: „Balík Marat odevzdal nablízku stojícímu školákovi, aby jej na protější straně odevzdal strážníkovi. Na strážnici pak bylo zjištěno, že v balíku je americká pošta listovní. Všechny dopisy zaslané do Československa byly zotvírané, takže je zřejmo, že jde pravděpodobně o železniční krádež. Pachatel patrně hledal v dopisech peníze a pak poštu zahodil do řeky. V jednom dopisu nalezeno bylo pět amerických dolarů. Po pachatelích se pátrá.“
Od poloviny 19. století se ve větší míře objevilo vystěhovalectví z Čech do USA. Češi tam vytvořili mnoho menších či větších komunit, z nichž nejvýznamnější byly v Chicagu a v New Yorku. Cesta do Ameriky trvala několik týdnů (později se zkrátila na týden), přičemž většina Čechů nasedala na lodě v Hamburku, případně v Rotterdamu.