Vypustil rybník a ukradl kapry

Na zločin z podzimu si před vánočními svátky roku 1970 jistě s nelibostí vzpomněli obyvatelé vesnice na Vysočině. Neznámý zloděj či zloději tam před oficiálním výlovem vypustili místní rybník a ukradli podstatnou část ryb. A ty pak chyběly na štědrovečerním stole.
Rybáři z tamějšího zemědělského družstva se chystali na výlov rybníku, ale zloději je předešli. Nadzvedli stavidlo a odpustili většinu vody. Ryby se tak shromáždily v nejhlubší části nádrže, odkud je snadno vylovili. Zmizeli amuři, candáti, ale hlavně kapři, kteří se měli být zlatým hřebem štědrovečerní tabule. Rybářů, kteří o ryby celý rok pečovali, zbyly jen oči pro pláč.
Kapři se na svátečním stole začali prosazovat až se vznikem Československa, tedy ve dvacátých letech minulého století. Do té doby se na Štědrý den ve městech jedla zejména zvěřina, na vesnicích pak různé kaše. Pokud byly o Vánocích na stole ryby, tak obvykle slanečci. Když ale vnikla nová republika, přišli rybníkáři o odbytiště v rámci Rakouska-Uherska a bylo třeba rybníky »vyjíst«. Za socialismus pak režim mladou tradici převzal jako podporu domácího hospodářství.