Vyloupili kasu, tekla krev

Údajně nedobytnou pokladnu vyloupili kasaři v noci na 23. prosince 1927. Nacházela se v kanceláři pražské společnosti United States Lines v ulici Na Příkopech, pobertové u pokladny vylámali jednu stěnu a pak už se mohli nerušeně pustit do plenění jejího obsahu.
O drzé předvánoční vloupačce referoval deník Československá republika o den později, tedy 24. prosince, pod titulkem Návštěva v americké »nedobytné« pokladně. A jaká byla kořist, kterou si kasaři před Štědrým dnem odnesli? Podle deníku šlo o 1308 československých korun a 440 amerických dolarů. „U jednoho dvacetidolaru jest odstřižený roh. Jak patrno ze stop krve na místě činu, někdo z pachatelů se při vloupání poranil,“ psal list.
Ještě v den opovážlivé krádeže, těsně po poledni, zaznamenalo 4. bezpečnostní oddělení pražského policejního ředitelství první dílčí úspěch. Jeho detektivové totiž zatkli »jednu osobu, důvodně podezřelou ze spáchání vloupačky a odcizení peněz«. Zda se partě kriminalistů pod vedením tehdy vrchního policejního rady Josefa Vaňáska podařilo případ úspěšně uzavřít, není známo. Právě Vaňásek se později stal předobrazem literárního a filmového rady Vacátka.