Strážmistr zatkl tlupu kočovníků

Dvanáctičlennou tlupu kočovníků zatkl v noci z 24. na 25. července 1909 strážmistr c. k. vinohradské četnické stanice Josef Povondra s dalšími muži zákona. Konkrétně k zátahu došlo v lesích mezi Jílovým a Dolními Břežany v blízkosti Prahy.
Deník Čas dne 27. července zmíněného roku psal: „Zatčená tlupa. Celkem dvanáct osob četníci odvedli k okresnímu soudu v Jílovém. Dotyční spáchali dle všeho 23. července v bytě Františka Šupky v Plchově u Ouběnic krádež dvou zlatých prstenů a jiné krádeže v okolí. Při prohlídce nalezeno bylo u nich mnoho nového prádla pocházejícího z krádeží v jižních Čechách.
Hlavními pachateli jsou 36letý Antonín Vrba, 40letá Marie Vrbová, 11letý Josef Vrba, syn Antonína a Marie, 21letý Jan Zikmund a 18letá Emílie Mrázková.“ Jak poté probíhalo vyšetřování případu u soudu v Jílovém a s jakými výsledky bylo zakončeno, není známo. Kočovný způsob života u nás oficiálně skončil v roce 1958, kdy začal platit právní předpis č. 74/1958 Sb. o trvalém usídlení kočovných osob. Tento zákon byl zrušen až v roce 1990.