Pomatený vojín pod Václavem | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Pomatený vojín pod Václavem

K pozdvižení došlo pod sochou svatého Václava.
K pozdvižení došlo pod sochou svatého Václava. (Foto ara)

Pozdvižení mezi chodci na Václavském náměstí v centru Prahy vyvolal 23. ledna 1923 o sedmé hodině večerní muž ve vojenském stejnokroji. Choval se velmi podezřele a nevyzpytatelně. Byl proto stráží zadržen.

Jak o den později pod jednoslovným titulkem Šílenec referoval deník Československá republika, muži zákona dotyčného odvedli do průchodu domu číslo 23. Tam podle dokladů, které měl u sebe, zjistili, že jde o vojína československé armády Oldřicha D., služebně zařazeného u horského pluku č. 9. Nešťastník podle listu »jevil známky choromyslnosti«.

V době, kdy se odehrávala zmíněná kontrola, se kolem stráže a zuřícího vojáka začali shlukovat příchozí, až v průchodu nastala značná tlačenice. Pak policisté přivolali vozidlo záchranné služby, které vojína D. odvezlo do armádní divizní nemocnice na Karlově náměstí. Shluk příchozích v průchodu domu číslo 23 nakonec měl nepříjemnou dohru pro majitele jednoho z obchodů – někdo neznámý vymáčkl skleněnou výkladní skříň a pak zmizel v davu...

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.