Největší bludy z kuchyně: Co je pravda a co lež...

LONDÝN - Také si myslíte, že jíst večer je nejlepší způsob, jak si zkazit figuru? Nevěřte tomu! Rozhoduje jen množství snězených kalorií, nikoliv doba, kdy je sníte. Deník Aha! vám nabízí poslední vědecké studie z celého světa, týkající se všeobecně rozšířených omylů z kuchařské oblasti.
1) Pozdní vymetání ledničky jde na tloušťku.
Omyl! Pro váhu je rozhodující kolik kalorií denně sníte, nikoliv kdy je sníte.
2) Houby se už nesmí podruhé ohřívat.
Omyl! Uvařené a ještě teplé houby při delším stání mimo ledničku v sobě opravdu vytvářejí jedy (což platí i třeba pro špenát). Pokud je ale dáte po vychladnutí do ledničky, můžete je pak znovu bez obav ohřát.
3) Snídat denně vajíčka je nezdravé.
Omyl! Kdo má normální hladinu cholesterolu v krvi (pod 200 mg/dl), může si klidně dopřát jedno vajíčko každý den.
4) Mrkev je dobrá na oči.
Správně! Obsahuje spoustu betakarotenu, který je důležitý pro zrak. Jeho nedostatek může způsobit šeroslepost. Mrkev ale nedokáže zabránit dalekozrakosti nebo krátkozrakosti. Navíc – aby tělo betakaroten vstřebalo, měl by se jíst v kombinaci s tukem (olej nebo máslo).
5) Čokoláda způsobuje akné.
Omyl! Neexistuje žádný vědecký důkaz, že čokoláda ovlivňuje produkci mazu pokožky a zhoršuje tak projevy akné.
6) Špenát obsahuje hodně železa.
Omyl! Jeden švýcarský vědec zkoumal někdy v 19. století obsah železa ve špenátu a udělal chybu v desetinné čárce. Odtud pramení pohádka o špenátu, který je bohatý na železo. Ve skutečnosti obsahuje 100 g špenátu jen 3,5 mg železa - asi tolik, co 100 g čočky. Třeba vepřová játra mají železa daleko více.
7) To nejlepší z ovoce najdete pod slupkou.
Správně! Slupka z jablek obsahuje 7x více vitaminů než dužina. Slupka ale často obsahuje i jedovaté pesticidy. Omytí vlažnou vodou a důkladné osušení papírovou utěrkou pomůže jen u hladkých slupek, ne u drsných. Jedinou obranou je jíst bioovoce, které pesticidy neobsahuje.
8) Nejlepší prevence na nachlazení je vitamin C. Jezte proto hodně citronů.
Špatně! Většinu vitaminu C totiž organismus ihned vyloučí. Prokázaly to vědecké výzkumy v Austrálii a Finsku.
9) Kdo na zmrzlinu nebo ovoce pije vodu, toho pak bolí břicho.
Omyl! Dřív to sice platilo pro ovoce, protože pitná voda ještě obsahovala choroboplodné zárodky, ale dnes už je to překonáno.
10) Kofein, vitamin C a sauna odbourávají alkohol z krve!
Špatně! Kofein sice předstírá, že povzbuzuje, ale hladina alkoholu v krvi se nemění. To samé platí o vitaminu C – předávkování může způsobit bolení břicha. A alkohol se nedá ani vypotit – ztráta tekutin v sauně zvýší ještě dehydrataci a nedostatek minerálů v těle.
Autor: (muf)
Foto Profimedia.cz