Zemřel hrdinný skaut Jan Janků (†97): Grebeníček (†81) mu vyrazil 2 zuby! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Zemřel hrdinný skaut Jan Janků (†97): Grebeníček (†81) mu vyrazil 2 zuby!

Léta v kriminálech včetně »péče« těch nejbrutálnějších komunistických vyšetřovatelů Jan Janků (†97) zakusil na vlastní kůži. Ale nikdy nezatrpkl, nikdy netoužil po odplatě. Dlouholetý skaut, který podle informací rodiny skonal na konci ledna, totiž věřil, že i vězení mělo vyšší smysl.
Zpět na článek
Chcete-li se zapojit do diskuse, přihlaste se prosím.

Přihlásit se

DISKUSE

nada@...
18. 02. 2020 23:34

Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.

historici
07. 02. 2019 09:13

Publikované tvrzení Jana Janků je nepravdivé. Ústav pro studium totalitních režimů totiž uvádí: "Jana Janků vyšetřoval estébák Višenka, který používal spíše psychický nežli fyzický nátlak." K nepravdivým obviněním Jana Janků na adresu vyšetřovatele A. Grebeníčka ÚSTR na svém webu na adrese http­://ol­d.us­trcr­.cz/cs­/jan-janku uvádí: "Toho Jan Janků však osobně nezažil."
Se svědectvím o A. Grebeníčkovi vystoupil v Poslanecké sněmovně poslanec KDU-ČSL Juránek:
Digitální knihovna › PČR, PS 2017-... › Stenoprotokoly › 7. schůze › Středa 28. února 2018
Poslanec Stanislav Juránek (KDU-ČSL) na adresu vyšetřovatele A. Grebeníčka: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo, ... mám jeden osobní vzkaz, vzkaz právě směrem ke komunistické straně, který jsem ještě nikdy nemohl takto předat, a je to vzkaz od mého již zemřelého strýce, který se jmenoval Karel Procházka, ať tady také zazní konkrétní jméno, který byl v roce 1948 odsouzen na 11 let za to, že organizoval pouť orelskou na Hostýn. Ano, teď jsem se nedávno dočetl, že je to považováno za největší protest proti komunismu v celé východní Evropě, protože během tří dnů se této pouti zúčastnilo prokazatelně více než sto tisíc lidí. A můj strýc za to byl odsouzen. Čistě náhodou byl tam, kde působil otec současného poslance, který zde velmi pečlivě mluvil přede mnou, a tento byl člověkem, který se nějakým způsobem k mému strýci zachoval. Když byl strýc živ, a tehdy se mluvilo ještě hodně o Grebeníčkovi jako o takovém příkladu toho, jakým způsobem se chovali v minulé době komunisté vůči svým vězňům, a byl vydáván za odstrašující příklad. A já teď zcela veřejně řeknu ten vzkaz svého strýce. On říkal: "Nevěř tomu, co se říká. Grebeníček byl nejmírnější, nejjasnější a nejlepší ze všech, kteří se vůči nám chovali. My jsme vždycky věděli, co udělá, na rozdíl od těch ostatních."

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.