Hranice pro záchranu života dítěte v bříšku? Když si cucá palec!

PRAHA – Předčasný porod! Přibližně třetina nastávajících maminek se od svého lékaře dozví, že jejich těhotenství je rizikové. Nyní si však lékaři určili nepsané pravidlo, kdy budou předčasně narozené děti zachraňovat, a kdy už nemá cenu se o to pokoušet. Tou hranicí je 25. týden těhotenství!
Rizikových těhotenství a souvisejících předčasných porodů u nás každým rokem přibývá. Podle odborníků za to může náš životní styl – stále více žen dává přednost kariéře a rodí až po pětatřicítce. Takové těhotenství s sebou může přinést řadu problémů pro matku i dítě, plod se totiž může narodit extrémně brzy. „Protože počet takových případů neustále stoupá, lékaři si stanovují pravidla, kdy budou předčasně narozené děti zachraňovat, a kdy by to byl marný boj,“ říká lékař František Bedrný.
Podle něj je 25. týden těhotenství hranicí, kdy má cenu pokoušet se za každou cenu plod zachránit. „Takový plod je aktivní, otáčí se a cucá si palec. Měří přes 30 cm a váží asi 900 gramů, a v případě předčasného porodu má šanci na přežití zhruba 70 procent,“ pokračuje Bedrný. Pokud by se dítě narodilo dříve a přežilo, je velká pravděpodobnost, že by mělo vážné postižení. Plod totiž nemusí mít vyvinuté důležité orgány.
I tak ale Česko patří mezi země s nejnižší porodní hranicí. „Japonci jsou ještě dál. Ti zachraňují plod už ve 22. týdnu těhotenství, i když prozatím nepříliš úspěšně. A je velmi pravděpodobné, že i Evropa se jim začne brzy přibližovat,“ naráží Bedrný na stále dokonalejší lékařské přístroje a postupy. Díky nim se prý v posledních několika letech daří snižovat vážné zdravotní následky u předčasně narozených miminek. A potvrzují to i statistiky. Zatímco v roce 1990 se narodilo 530 dětí mrtvých, v roce 2005 to bylo už o polovinu méně.