Italské stadiony: Pusto a prázdno

ŘÍM – I Tomáš Zápotočný na lavičce fotbalistů Udine slyšel, jak se hráči Fiorentiny daleko od něj radují ze vstřeleného gólu. Na podobné situace býval v české lize zvyklý.
Fotbalové divadlo bez diváků
Ale na Ronalda je pustili
Ale jeho spoluhráčům vedle něj možná projel mráz po zádech. V italské Serii A většinou jakékoli zvuky ze hřiště zaniknou ve vřavě desetitisíců fanoušků na tribunách. Ty ale byly včera v Itálii, domově proslulých tifosi, na většině stadionů prázdné.
Je to důsledek událostí z minulého týdne, kdy byl v sicilské Catanii při řádění fanoušků zabit policista. Vláda zpřísnila bezpečnostní podmínky na stadionech, a těm v zemi vyhovuje jen pár hřišť. I na slavném milánském San Siru museli narychlo »máknout« dělníci, aby tam mohli být vpuštěni lidé. Hrozilo, že by brazilská superposila Ronaldo hrála při své premiéře v červenočerném dresu před prázdným hledištěm. Nestalo se, práce umožnily vstup alespoň 37 tisícům majitelům permanentek.
Ti si museli vystát dlouhou frontu na přísné »odbavení«, projít jedním z 28 nových turniketů. Pak ukázat občanku, otevřít karabiniérům svůj batoh a nechat se prošacovat. Ale obstrukce se jim vyplatily, Brazilec na poslední půlhodinu naskočil na hřiště. Ostatní ale mohli své hvězdy sledovat maximálně v televizi. Fanoušci nesměli na fotbal ve Florencii, Veroně, Bergamu a Messině. Jinde zůstaly zavřené jen některé sektory.
Fanoušci sice proti nařízením, které omezilo jejich dosavadní svobodu, neprotestovali, ale pochybovali o jejich efektu. „Venku kolem stadionu se pořád může stát cokoliv,“ namítl fanoušek AC Milán. I policista Filippo Raciti zemřel »na ulici«. Jeho kolegové mu na jeho počest donášeli před stadion v Catanii květiny. A doufali, že už nikdy podobnou pouť nebudou muset vykonat. „Už kvůli Filippově oběti musíme začít úplně jinak,“ řekl jeho parťák Enrico Corso.
Autor: (Reuters, knp)