Fotbalisté jsou jako modelky: Český fotbal v ohrožení – začal výprodej talentů!

PRAHA – Víte, v čem jsou si podobní talentovaní fotbalisté a krásné modelky v Česku? Kromě vypracovaných těl i tím, že jakmile oslaví 16. narozeniny, řada z nich zmizí za hranice… A někdy ještě dřív!
Aktuální příklad: Milan Jirásek a Marek Kysela – dva mladíci, kteří vzali roha ze Sparty, resp. z Plzně do milánského Interu. „Já se k tomu po dřívějších zkušenostech stavím negativně. V zahraničí většinou hráči nedostanou šanci,“ má jasno trenér »devatenáctky« Jakub Dovalil. „Ti kluci by měli dozrát a minimálně do osmnácti hrát doma. Výchova sportovní by měla být spojená s tou rodičovskou,“ přidává se i kouč reprezentace do 17 let Josef Pešice. Existuje i cesta, kterou si vynutil jiný 16letý mladíček, Václav Kadlec. Z Bohemians šel do Sparty za téměř 10 milionů korun (a podíl z následného přestupu zhruba 25%) a Klokani se vyhnuli nebezpečí – odchodu do zahraničí. Do zemí EU mohou teď hráči odejít po dovršení šestnácti jen za výchovné (max. 80 tisíc eur – 1,84 mil. Kč). „V tomhle věku musí mít morálku nejen hráč, ale také jeho rodiče musejí být natolik osvícení, že ho nepustí, a navíc musí spolupracovat manažer. A to se nedělo,“ lituje ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.
Finance hrají při tak velkých krocích do neznáma opravdu velkou roli. „Rodičům Jiráska se zdály peníze od Italů dost velké, ale starej Kadlec pro tuhle cestu nebyl, protože jeho ekonomická situace je asi o něco lepší,“ prozradil Aha! zdroj z blízkosti letenského klubu, podle kterého dostane mladík z pokladny Interu zhruba 1500 až 2000 eur (34 500 – 46 000 Kč) měsíčně. Kadlec s Jiráskem jsou velkými talenty a až budoucnost ukáže, kdo z nich zvolil lepší cestu. „Na tréninky juniorky se bude chodit dívat i trenér Interu Mourinho. To je obrovská motivace, mít šanci se mu ukázat,“ věří Jirásek, který si milánské angažmá doslova vytrucoval. Ztratil celý půlrok, když nehrál v klubu, ani v reprezentaci a musel trénovat individuálně. „To je hodně naivní představa!“ pousmál se ale jeho záměru Josef Pešice. Doma vyčnívali, v cizině zapadnou mezi ostatní. A když na to manažeři dalších mladíků nebudou brát zřetel, čeká fotbal v Čechách tragédie – masová těžba takových »drahokamů«!
David Jarolím: Pořád bulel...
PRAHA – Výjimka potvrzuje pravidlo! V případě nepovedených odchodů mladíčků do ciziny je tím opakem David Jarolím (29), který v šestnácti odešel do Bayernu Mnichov. „Ustál to a prosadil se! Ale jeho máma říkala, že ze začátku tam jenom řval, nic jinýho nedělal,“ prozradil kouč fotbalové »sedmnáctky« Josef Pešice. „V tom věku byl člověk ještě dítě, to je jasný! Byl jsem fixovanej na rodinu, proto to bylo těžší. Navíc jsem vůbec neuměl německy. Měl jsem velké problémy, abych to tam vydržel,“ přiznává David Jarolím, že jeho začátky v akademii mnichovského velkoklubu připomínaly slzavé údolí. „Každou chvíli jsem přemýšlel o návratu domů, ale nakonec to stálo za to,“ vzpomíná. A rada pro jeho následovníky? „Nesmí se zkazit myšlenkou, že přestupem už něco dokázali! To je teprve začátek!“ varuje záložník Hamburku.
Krásky, které se chytly
Eva Herzigová – Z Litvínova odjela v šestnácti letech do Paříže. Zrušila plány studovat ekonomii a dala se na modeling. Dnes má její úžasný protáhlý krk stamilionovou cenu.
Linda Vojtová – Ve třinácti letech ji táta přihlásil do školy modelek, kde ji učila chodit Alena Šeredová. Ve čtrnácti předváděla v Miláně. O rok později se stala vítězkou soutěže Elite Model Look a hned se usadila v cizině.
Petra Němcová – Už na střední škole návrhářské začala koketovat s myšlenkou stát se modelkou. V osmnácti letech odešla do Itálie, několik let strávila v Paříži, dnes žije v Americe.
Autor: (ice), (kre)
Foto Aha! – Denisa Hamerníková, ČTK, ara