Topíte plynem? Jde o život! Jak se připravit na topnou sezonu!

Ranní mrazíky jsou tu! Rtuť teploměru včera v Česku klesala k nule a na mnoha místech dokonce ještě níž! Rekord letošní sezony zaznamenaly meteorologické stanice Kvilda-Perla a Modrava-Rokytská slať, kde bylo –8 °C. »Kosa« začíná být i v domech a bytech, musíme začít přitápět. Pokud však nemáte komíny a karmy zkontrolované, buďte opatrní. Záchranáři odvezli do nemocnic již první přiotrávené!
Jak poznat otravu?
■ Její příznaky jsou bolesti hlavy, nevolnost a zvracení.
■ Člověk není schopný ze zamořené místnosti odejít.
■ Při otravě člověk upadá do bezvědomí, tím, jak se mozku nedostává kyslíku, nastává velmi rychle mozková smrt.
■ I když se otráveného podaří zachránit, zůstávají mu často trvalé následky.
Co způsobí otravu?
■ Při hoření vzniká nebezpečný plyn – oxid uhelnatý.
■ Je lehčí než vzduch a není cítit.
■ Váže se na červené krevní barvivo 200krát silněji než kyslík, který jinak červené krvinky přenáší buňkám. Z toho důvodu se do těla kyslík nedostává a člověk se udusí.
■ V Česku se ročně otráví oxidem uhelnatým přes sto lidí, jen v Praze plyn zabije průměrně 10 osob ročně!
Jak se chránit?
■ Karma a plynový kotel by se měly nechat prohlédnout odborníkem alespoň jednou ročně.
■ Vyhráno nemají ani majitelé nových karem. Stačí, aby se zacpal spalinami výměník, a škodlivé látky unikají do místnosti.
■ Kromě kotle a karmy se musejí nechat dvakrát ročně prohlédnout i komíny!
■ V bytových domechčinžácích jsou za revizi plynových spotřebičů zodpovědní nájemníci! Za rozvody plynu a komín majitel domu.
■ Máte-li malou, špatně odvětrávanou koupelnu a v ní karmu, nezapomeňte si při naložení se do vany nechat pootevřené dveře. Hořením se v místnosti může vyčerpat kyslík a vy se otrávit. Stejné platí pro přitápění plynovou troubou.
Víte, že...
...smrt lidí může způsobit i pták? Rodina z PrahyZbraslavi nenechala před topnou sezonou zkontrolovat komín a tři lidi zemřeli. Přes léto jim ho ucpali ptáci hnízdem.