Hotel International bude možná zase zářit do noci: Kdo ukradl rudou hvězdu?

Velká rudá loupež! Tak by se dalo nazvat zmizení zářící hvězdy z rubínového skla ze špičky dejvického hotelu International. Ke kuriozní krádeži došlo v divokých devadesátých letech, kdy tu prý »privatizoval« kdekdo, včetně někdejšího ředitele. Teď vedení hotelu uvažuje o tom, že nechá vyrobit repliku proslulého komunistického symbolu.
Obrovská hvězda socialistického monumentálního hotelu International měla rozměry metr a půl krát metr a půl a díky světlu uvnitř zářila do dálky. „Když se hvězda čistila, dělalo se to jen v noci, protože kdyby si přes den někdo všiml, že hvězda zmizela, mohl by si myslet třeba, že se změnil režim,“ vysvětluje Kateřina Racková, naše průvodkyně a historička z Prahy Neznámé.
Ztratila se...
Právě soustrojí, kterým se hvězda spouštěla dolů pro údržbu, nejspíš využili i lidé, kteří ji ukradli. „Kdo ji má dnes, se neví, možná někdo v obýváku vedle televize má i tuhle památku,“ komentuje Racková. Pravděpodobně šlo o někoho z personálu hotelu, nicméně zloděj zůstal neodhalen.
Rudý symbol nahradila pěticípá hvězdička kovová, natřená nazeleno, aby neprovokovala. A navíc, zelenou hvězdu měl v logu řetězec hotelů, kam se ten dejvický zařadil. Později byla přetřena na zlato, ale dnes už je vybledlá a oprýskaná.
Bude zase rudá?
Vedení hotelu nyní chce vrátit stavbě, které kdysi Pražané přezdívali třeba i Sen šíleného cukráře, původní vzhled. I replika rudé hvězdy by měla mít stejné rozměry. Rozhodnutí o jejím vyhotovení se však zatím stále odkládá...
Říďa má lustr
Z hotelu zmizelo kde co. „Bývaly tady tři lustry, teď už zůstaly jen dva. Víme, že ten chybějící má jeden z bývalých ředitelů doma,“ říká Racková. Zmizel i obrovský neon s nápisem International.
Stalin zůstal
Unikátem se stal gobelín na zdi v jednom salonku. Je na něm Praha ještě s letenským pomníkem Stalina. Unikl pozornosti, když vrah s hodností generalissima upadl konečně v nemilost a na všech ostatních obrazech se jeho podobizna i pomník zamalovávaly a z gobelínů se páraly. A to přesto, že jej autor umístil do středu, aby byl na očích, zatímco Pražský hrad nechal na okraji.
Kryptogram
Dělníci ze stavby ukryli do štukové výzdoby kryptogram, jenže nakonec se ale svého poselství zalekli a tak jej raději zčásti zakamuflovali. Rozluštíte z něj něco?
Pomník PTP
Na stavbě monstrózní ubytovny Družba pro vojenské poradce, jak zněl původní název, se podíleli v letech 1952 až 1956 i pétépáci, příslušníci tvz. Pomocných technických praporů. »Vojáky« z PTP povolal na práci sám ministr obrany Alexej Čepička a říká se, že jich tam několik i zahynulo. Pod hotelem byly kryty pro 600 lidí, kteří by v případě konfliktu přežili 14 dní.