Čáp přežil ledové peklo | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 7. února 2023

Svátek slaví Veronika, zítra Milada

Čáp přežil ledové peklo

Čápa vypustil na poli u Vodňan šéf záchranné stanice Makov Libor Šejna se starostou Vodňan Václavem Heřmanem.
Čápa vypustil na poli u Vodňan šéf záchranné stanice Makov Libor Šejna se starostou Vodňan Václavem Heřmanem. (Foto Aha! – Vlaďka Hradská, Záchranná stanice Makov, Libor Šejna )

Hrdina! Tuto přezdívku si zaslouží čáp Vodňan, který se v pondělí večer vrátil domů do jihočeských Vodňan. Přežil »ledovou smrt« v Bulharsku, kde před dvěma týdny houfně umrzali migrující čápi obaleni ledovou krustou.

Snad nikdy se nedívalo na záběry městské kamery tolik lidí, jako právě v pondělí v podvečer. Díky solární vysílačce, kterou má Vodňan na zádech, mohli nadšenci na webových stránkách sledovat jeho cestu ze zimoviště v Čadu a Súdánu. Když se před několika dny signál nad hranicemi Rumunska a Bulharska odmlčel, dostali strach.

„Bylo tam katastrofální počasí. Z nebe pršel led a stal se pro čápy vracející se do Evropy smrtící pastí. Přicházely zprávy o umírajících ptácích obalených ledovou krustou, které si lidé na vsích nosili po desítkách domů a snažili se je zachránit. Měli je v obýváku, topili jim v kamnech a Vodňan se neozýval,“ řekl šéf záchranné stanice Makov Libor Šejna. O to větší byla radost, když se po devíti dnech objevil signál z Balatonu. „Věděli jsme, že má vyhráno. V pondělí ráno byl v Rakousku, do cíle mu zbývalo 150 kilometrů, tak jsme ho jeli přivítat. Jeho partnerka na něj už v hnízdě čekala,“ dodal Šejna.

Přežil pád z hnízda

Čápa srazil 18. dubna 2014 při bouřce poryv větru z hnízda na komíně ve Vodňanech. Strážníci ho přivezli do záchranné stanice Makov se silně poraněným křídlem a zhmožděninami po celém těle. Dostal jméno Vodňan. Dva roky trvalo, než se ochránci přírody rozhodli vypustit čápa zpět do přírody. Dostal na cestu batůžek – solární vysílačku, aby mohli monitorovat jeho pohyb a případně mu pomoci.

Přeletěl »nad« válkou

Po vypuštění se Vodňan vydal do zimoviště, ale ke zděšení všech neletěl s ostatními čápy do Afriky. Zamířil na Arabský poloostrov. Letěl nad Sýrií a dalšími oblastmi zmítanými válkou. Navíc zimoval v zemi, kde střílení ptáků ve velkém je běžnou kratochvílí. „Je to pašák, zvládl i cestu zpět. Je to první čáp bílý v Česku a možná i na světě, který prokazatelně zimoval v Saudské Arábii,“ řekl Šejna.Přečtěte si
-bello-
30. 3. 2018 • 23:49

Vodňan

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.