Vliv kolkovaných léčiv: Po lécích zdraží i pojištění?

Za léky si připlatíme, a nejen za ně! Jak zjistil deník Aha!, takový dopad bude mít zavedení bezpečnostních kolků na lécích z rozhodnutí EU. A více odvedeme také na pojistném. Když ne kvůli dražším lékům, tak kvůli tomu, že se Čechům daří!
Od příštího února zatím na zkoušku, od února 2019 už povinně budou muset všechna balení léků na předpis obsahovat bezpečnostní kolky. Ty mají zabránit falšování léčiv. Jenže prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba pro Aha! připustil, že tyto vícenáklady výrobce budou něco stát: „Takže předpokládám, že se náklady do ceny léků promítnou.“
Připlatíme
Nabízí se otázka, co dražší léky udělají se zdravotním pojištěním. Šestnáct měsíců před zavedením kolkové povinnosti mluvčí největší pojišťovny, VZP, Oldřich Tichý, říká: „V tuto chvíli je předčasné o tom spekulovat.“ Výkonný šéf Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada tvrdí, že výši odvodů určuje zákon a pojišťovny ji neovlivní. „Případné zdražení léků nemá primárně vliv na zvýšení odvodů do fondů zdravotního pojištění,“ řekl.

Vliv růstu mezd
Mezi hlavní vlivy s dopadem na výši pojistného patří ale náš blahobyt, tedy to, jak se ekonomice daří a jak spolu s tím rostou mzdy. S růstem minimální mzdy (dnes 11 tisíc, od příštího roku 12 200 Kč) rostou zaručené mzdy, a s tím se zvyšuje také průměrná mzda. Jinými slovy, čím více vyděláme, tím více také na odvodech zaplatíme.