Pracovní židle: Pečující přítel, nebo zabiják!

Pokud máte sedavé zaměstnání, je vaším hlavním pracovním nástrojem kancelářská židle. I kdyby vám ji snad zaměstnavatel odmítnul pořídit, kupte si ji sami. Záda bez bolestí za to stojí. Při několikahodinovém sezení denně může být pracovní židle pečujícím přítelem, nebo naopak hotovým zabijákem.
Necháte-li židli židlí, časem se připravte, že budete z práce odcházet v předklonu, dostaví se bolesti zad, možná i hlavy. A každé ráno do ní budete usedat méně nadšeni. Stojí to za to?
JAK VYPADÁ
Zde jsou základní vlastnosti „zdravé“ židle: V oblasti bederní páteře má jakýsi klín – vyboulení, které odpovídá zakřivení bederní páteře. Chybí-li, je možné jej nahradit lehce nafouknutým balónkem, molitanovou podložkou apod. Tato židle může mít opěrky, ale ne příliš vysoké. Hodí se, pokud se chcete opřít například při přemýšlení nebo při hovoru s kolegou. Ale při psaní, ať už ručním, či na klávesnici, kdy je nutné zajet s židlí pod desku stolu, nesmí bránit – k práci na stole byste se neměli natahovat. Ideálně, pokud má polohovací sedák i opěradlo. Čím je opěradlo vyšší, tím lépe, záda mají oporu po celé délce a lze si opřít i hlavu.
VYZKOUŠET!
Samotná židle ale bohužel vaše záda nezachrání. Musíte ji správně používat. Nesedejte s nohou přes nohu, nehrbte se, neválejte se v ní atd. Ideální poloha při práci vsedě je přitom následující: celá chodidla máte na zemi, stehna mírně sešikmená směrem dolů, kolena níž než pánev, nohy lehce rozkročené, špičky mírně od sebe. A špatně vybraná sebezdravější židle je také na nic. Než ji koupíte, vyzkoušejte si ji.