Jiří Foršt (40): 25 let žije díky dialýze!

ŘEČANY NAD LABEM – Už pětadvacet let dojíždí Jiří Foršt (40) z Řečan nad Labem u Pardubic několikrát týdně do dialyzačního střediska na pravidelné »čištění« krve, na umělou ledvinu.
Už pětadvacet let dojíždí Jiří Foršt (40) z Řečan nad Labem u Pardubic několikrát týdně do dialyzačního střediska na pravidelné »čištění« krve, na umělou ledvinu.
Onemocněl v patnácti letech. „Problémy se u něj objevily v pubertě, byla u něj zjištěna chudokrevnost a musel podstoupit první léčbu pomocí dialýzy,“ uvádí jeho ošetřující lékař profesor Josef Erben, který patří k zakladatelům léčby nemocných pomocí umělé ledviny u nás.
Během následujících tří let se Jirkův stav prudce zhoršil a musel být zařazený do dlouhodobého dialyzačního programu. „Ledviny mi selhaly kvůli vrozené vadě. Měl jsem je nedostatečně vyvinuté. Na dialýze jsem trávil někdy třikrát, jindy čtyřikrát týdně osm hodin,“ popisuje Jiří Foršt.
Po necelém roce dojíždění na umělou ledvinu se lékaři pokusili obnovit fungování Jirkových ledvin. V roce 1983 podstoupil transplantaci ledvinného štěpu. „Fungoval ale jen necelý rok,“ říká Jirka.
Musel proto zůstat na dialýze, která mu tak několikrát týdně zachraňuje život. Bez pomoci doktorů se neobejde. „Snažím se navzdory nemoci žít úplně normálním životem. Lékaři a sestry z dialyzačního střediska mi pomáhají zvládat zdravotní problémy a s ostatním se peru sám. Někdy na mě sednou chmury, ale život je přeci krásnej,“ usmívá se Jirka, který vzhledem k časově náročné léčbě nemůže pracovat.
„Mám velkou sbírku kartiček sportovců, zaměřuju se na hokejisty a sbírám i odznaky. Jsem šťastný, mám skvělou mámu i tátu a bezva sestru,“ říká pacient, který letos oslavil čtyřicetiny.
„Vědomí, že nemoci ledvin jsou poměrně časté, není mezi lidmi rozšířeno. Např. rizika cukrovky si uvědomuje každý, ale o onemocnění ledvin a jejich komplikacích se ví málo,“ upozorňuje profesor Josef Erben z dialyzačního střediska Fresenius Medical Care a dodává: „Lidé s nemocnými ledvinami jsou ohroženi mnohonásobně víc srdečním infarktem nebo mozkovou mrtvicí než ostatní. Každý by měl pravidelně chodit na preventivní prohlídky, kde se jednoduchým vyšetřením krve pozná, zda jsou ledviny v pořádku.“
Ledviny – čistírna naší krve
-
Jsou umístěné po obou stranách páteře a částečně zasunuty pod spodní žebra.
-
Podílejí se hlavně na »očišťování« krve a odstraňování zplodin z těla.
-
Mají velké rezervy, proto je možné, aby člověk žil pouze s jednou funkční ledvinou.
-
Váží přibližně 150 gramů, jejich velikost je přibližně 12 x 6 centimetrů.
-
Profiltrují 125 mililitrů krve za minutu, 180 litrů denně.
-
Pokud ledviny onemocní, začnou se v krvi a dalších tělesných tekutinách hromadit odpadní látky a dochází postupně k »otravě« organismu. Odpadní látky se dají odstranit tzv. dialýzou, což je umělé čištění krve, anebo se lékaři snaží nahradit nemocnou ledvinu orgánem od dárce – transplantací.