Našli jsme normalizačního ministra Štrougala! V džínech bloumá Prahou...

Jeho zdravotní stav je rok od roku vážnější. Bez berlí už se vášnivý sportovec neobejde, i přesto v něm zůstalo něco ze štramáka sedmdesátých let. Deník Aha! přistihl bývalého předsedu komunistické vlády Lubomíra Štrougala (88), jak se sluní na lavičce v přímo imperialistickém oděvu!
Džíny byly za Štrougalova osmnáctiletého premiérování nedostatkovým zbožím, a k tomu navíc symbolem zhýralého Západu. Kdo by tušil, že nejvěrnější poskok tehdejšího prezidenta Gustava Husáka bude jednou upřednostňovat právě tuto variantu pohodlí a k nim přidá ještě bílé tričko a tenisky?
Na jeho důchodcovském životě ale nejsou z pohledu minulého režimu zarážející jen ty džíny, nýbrž i fakt, že si před dvěma lety s manželkou Miloslavou (70) zakoupili za 3 miliony korun luxusní byt v novostavbě v pražské čtvrti Prosek – ten je však psaný na ni, stejně jako Štrougalova milovaná usedlost na Jizerce, kam za svých politických let létal vrtulníkem.
Kdo je Štrougal?
★ Jeden ze symbolů normalizace, který však podle kuloárních řečí patřil k těm »umírněnějším« papalášům.
★ V KSČ se začal angažovat hned po 2. světové válce, postupně se vypracoval do funkcí včetně ministra zemědělství a ministra vnitra – v tomto resortu podnikl své nejkontroverznější kroky.
★ V roce 1968 byl místopředsedou vlády a stavěl se proti okupaci. Pak se ale připojil ke Gustávu Husákovi a stal se premiérem, kterým byl do roku 1988.
★ Po sametové revoluci jeho působení v politice skončilo, byl dokonce vyloučen z KSČ.
★ V 90. letech chodil po soudech kvůli činům, kterých se údajně dopustil coby totalitní premiér. Vždy ale vyvázl bez trestu.