Pěstitel jahod Milan Hamala radí: Co dělat, aby jahody nehnily? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. srpna 2022

Svátek slaví Alan, zítra Hana

Pěstitel jahod Milan Hamala radí: Co dělat, aby jahody nehnily?

Milan Hamala je přeborníkem v pěstování jahod.
Milan Hamala je přeborníkem v pěstování jahod. (Aha! – Martin Pekárek)

NĚMČIČKY – Jahody! Zatím si je můžeme koupit v obchodech z dovozu, na pohled jsou krásně vybarvené, na rozdíl od těch, co se prodávají v zimě, už i voní. Ale chuť... Není nad jahodu českou a nejlépe čerstvě utrženou.

Jahody! Zatím si je můžeme koupit v obchodech z dovozu, na pohled jsou krásně vybarvené, na rozdíl od těch, co se prodávají v zimě, už i voní. Ale chuť... Není nad jahodu českou a nejlépe čerstvě utrženou. Ale znáte to, sice je na zahrádce pěstujete, ve chvíli, kdy dozrávají, začne pršet a většina jich shnije. Lze ještě letošní úrodu jahod zachránit?

»Jahodář« Milan Hamala z Němčiček na Brněnsku si myslí, že je za minutu dvanáct. „Přesto si i nyní mohou zahrádkáři ještě zajistit vyšší sklizeň kvalitních plodů bez plísní,“ říká muž, který se pěstování jahod věnuje profesionálně.

Jahodám se přezdívá královské ovoce, co tedy dělat, aby se i letošní úroda dala nazvat královskou?

 1. Obložte je slámou
  Jahody potřebují zároveň vlhko i sucho. Rostliny je nutné zalévat, ale plody by měly být proti vlhku chráněny. „Ideální je jahodníky obložit 5 centimetrů vysokou vrstvou slámy. Když prší, vláha se dostane ke kořenům, ale na plody nestříká bláto. Jahody pak nejsou špinavé a zároveň se tak nepřenášejí plísně,“ radí Hamala.
  Zahrádkáři často jahody pěstují na černé fólii. „I tady je vhodné jahodníky podložit slámou nebo třeba mulčovací kůrou. Fólii neudržíte nikdy čistou, a když prší, je to podobné, jako když ji nepoužíváte,“ říká Hamala.
 2. Hnojte je
  Jahody potřebují dostatek vláhy. Pokud neprší, je třeba je pravidelně zalévat a přihnojovat. „Nejvhodnější jsou hnojiva s obsahem draslíku. V obchodech bývají označena názvem plod a květ,“ uvádí Hamala. Přihnojovat se mají nejméně do konce sklizně. Rostlina totiž v srpnu zakládá pupeny a květy už na příští rok.
 3. Nepoužívejte chemikálie
  A co když se na jahodách objeví hniloba? „To už bývá pozdě. Nedoporučuji používat žádné chemické prostředky, po ošetření se jahody nesmí 5 až 6 dní sbírat. Na zahrádkách je možné preventivně jednou týdně rostliny zalít tzv. chytrou houbou, která nemá žádnou ochrannou lhůtu. Jde o přírodní mikroorganismus – Pythium oligandrum, které účinkuje ve chvíli, kdy se na jahodách plíseň objeví, a zahubí ji. Chuť jahod nijak neovlivní,“ vysvětluje Hamala.
 4. Obměňujte rostliny
  Jakou roli hraje při pěstování jahod stáří jahodníků? „Velkou. Optimální je rostliny každý druhý rok – u některých odrůd i každý rok – obměňovat,“ říká Hamala. Tři až čtyři roky je u jahodníků opravdu maximum.
 5. Sklízejte denně
  Jak zralou jahodu neutrhnete každý druhý nebo lépe každý den, tlumíte tím vytváření nových plodů. „Stejně když vidíte, že jahoda není pěkná, je lepší ji utrhnout a zahodit. Je to podobné jako s okurkami, když necháte přerostlé okurky na keři, rostlina přestává rodit,“ radí nakonec Hamala.
Povzbuzují chuť na sex!

Velké množství manganu a zinku obsažené v jahodách, má údajně příznivý vliv na sexuální výkonnost. O jahodách se tak říká, že působí jako afrodiziakum. „Tyto stopové prvky mají určitý vliv na sexuální výkonnost. Jahod byste však museli zkonzumovat několik kilogramů,“ říká sexuolog Radim Uzel. Podle něj jahody a případně šampaňské jen umocní večer, který se svým partnerem prožijete.

Nejdietnější ovoce
 • Jahody jsou asi z 85 % tvořeny vodou a ve srovnání s jinými druhy ovoce obsahují nejméně tzv. sušiny. Bez obav je můžete jíst i při dietách.
 • Jahody patří mezi ovoce, které obsahuje nejvíc vitaminu C. Ve sto gramech mají až 100 mg vitaminu C, víc než jablka, hrušky nebo citrony či pomeranče.
 • Obsahují velké množství draslíku, vápníku, fosforu a železa. Plody dále obsahují i bór, fluor.
 • Vitaminy v jahodách působí jako antioxidanty, odbourávají cholesterol a působí proti kornatění tepen.
 • Jahody jezte čerstvé, tepelně neopracované a nejlépe v den sklizně. Jen takové mají nejvíce vitaminů a minerálů.
Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

 • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
 • Telefon po 17.00: 225 974 164
 • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.