Takhle se hlásí rakovina!

PRAHA – Rakovina! Všichni se jí bojíme, ale na preventivní prohlídky k lékaři, které mohou odhalit zhoubný nádor ve fázi, kdy je snadno léčitelný a vyléčitelný, většinou nechodíme... Prevence nás přitom dokáže ochránit před rozvinutím nemoci a často i smrtí. Třeba rakovina prsu – nejčastější zhoubné onemocnění Češek.
● Jak vypadají příznaky u nejčastějších zhoubných nádorů?
● Odhalte je včas, pak je šance na přežití veliká
V zemích, kde pravidelně ženy chodí na preventivní mamografické vyšetření, se úmrtnost na rakovinu prsu snížila o 24 %. „Jde dokonce o větší úspěšnost než při léčbě pomocí chemoterapie,“ popisuje onkolog Tomáš Büchler z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Jakými příznaky se nejčastěji obávaná rakovina ohlásí, kdy jít k lékaři?
Dlouhodobá bolest kostí. Obvykle se projeví až zlomeninou při nepatrném úrazu či běžné činnosti, např. chůzi, vstávání ze židle, kopnutí do míče apod.
1 Může jít o nádor kostí
● Dělí se na dvě skupiny: zhoubné nádory kostí, které mají původ v buňkách kostí (vyskytují se hlavně u dětí a dospívajících a jejich příčina není známa), a tzv. kostní metastázy. Ty vznikají zhoubným bujením v jiné části těla, které se rozšíří i do kostí (nejčastěji u nádorů prostaty, prsu, plic, ledvin, štítné žlázy či ženských pohlavních orgánů).
● Velmi často jsou nádory kostí zcela bez příznaků. Proto u každé nově vzniklé bolesti trvající déle než 6 týdnů je správné udělat rentgenový snímek.
PREVENCE: Nádorům kostí nelze předejít, protože neznáme jejich příčinu.
Pocit tlaku v horní polovině břicha, pocit plnosti i po malé porci jídla, občasná nevolnost a zvracení.
2 Může jít o nádor žaludku
● Většinou se vyskytuje u lidí nad 70 let.
● V časném stadiu, kdy je nádor ještě malý a nikam se nešíří, nemocní většinou nemají potíže.
PREVENCE: Vyhýbat se konzumaci přesolených jídel, nekouřit, omezit uzeniny a konzumovat hodně ovoce a zeleniny.
Krev v moči. Stává se, že se krvácení objeví jen jednou, proto je vždy nutné zjistit příčinu krve v moči. Dále jde o tupou bolest v oblasti ledvin.
3 Může jít o nádor ledvin
● Zhoubných nádorů ledvin v posledních letech velmi přibývá. Objevují se téměř dvakrát častěji u mužů než u žen.
● V roce 2006 v ČR onemocnělo 2762 lidí a 1068 jich zemřelo.
● Obvykle se na nádor přijde při náhodném vyšetření (sonu) ledvin pro jiné potíže, např. při vysokém tlaku.
PREVENCE: Dodržovat dostatečný pitný režim (1,5 až 2 l tekutin denně) a zdravý životní styl.
Bolest v horní části břicha nebo v zádech, zežloutnutí očního bělma a kůže, ztmavnutí moči, ztráta chuti k jídlu, váhový úbytek, nevolnost.
4 Může jít o nádor slinivky břišní
● Nádory slinivky břišní jsou podle počtu úmrtnosti v ČR na čtvrtém místě. Ročně zabijí 955 žen a 886 mužů.
● Karcinom slinivky je záludný v tom, že v počátečním stadiu nevyvolává žádné potíže.
PREVENCE: Příčina vzniku není známa. Častěji se vyskytuje u lidí starších 60 let, diabetiků, kuřáků a lidí, kteří konzumují velké množství tučných jídel.
Dlouhodobější změna střevní činnosti – průjem, zácpa, pocit nedokonalého vyprázdnění nebo obtížné vyprazdňování. Nádor konečníku může způsobovat tzv. stužkovité zúžení stolice. Varovným znamením je krvácení z konečníku nebo příměs krve ve stolici.
5 Může jít o nádor tlustého střeva a konečníku
● Nejčastější zhoubný nádor v Česku, ročně onemocní 16 534 lidí. Jde o 23 % všech zhoubných nádorů u nás.
● Každý rok zabije 2271 mužů a 1638 žen.
PREVENCE: Omezit konzumaci červeného masa, vyhnout se časté úpravě masa pečením, smažením, grilováním a uzením. Snížit v potravě množství tuků, a to hlavně živočišných. Od 50 let pravidelně podstupovat test na tzv. okultní krvácení.
Potřeba nočního močení, časté nucení na močení, slabý proud moči, obtížný začátek močení, nechtěný únik moči, krev v moči či ejakulátu. Laboratorně zvýšená hladina tzv. prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi.
6 Může jít o nádor prostaty
● Karcinom prostaty je nyní nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v Česku. Vyskytuje se kolem 50. roku věku, ale onemocnět mohou i třicetiletí.
● V počtu úmrtí je třetím po nádoru plic a tlustého střeva, ročně zabije 1365 mužů.
PREVENCE: Pravidelné preventivní prohlídky, kdy má lékař vyšetřit i prostatu a odebrat krev.
Každá změna objemu varlete – zvětšení, ale i zmenšení. Ztvrdnutí varlete. Výskyt hrbolků či bulek a další odchylky od normálního stavu. Bolest nebo pocit nepohody ve varleti nebo šourku. Tupá bolest v dolní partii břicha nebo v tříslech. Pocit napětí, citlivost a zvětšení prsních žláz.
7 Může jít o nádor varlat
● Nádory varlat jsou v ČR nejčastějším nádorovým onemocněním mužů ve věku 20 až 40 let. Nad 50 let věku se vyskytují jen zřídka.
● Každý rok onemocní 4829 chlapů a 1275 jich umře.
PREVENCE: Neexistuje. Zatím jediným účinným prostředkem včasného odhalení choroby je samovyšetřování a při uvedených příznacích vyšetření u lékaře.
Bolest vpravo pod žebry. Ztráta chuti k jídlu, nevolnost, váhový úbytek, horečka, slabost končetin a podobně.
8 Může jít o nádor jater
● Patří mezi vzácnější nádory, ročně na ně ale zemře kolem 1000 lidí.
● Kromě vlastního nádoru jsou játra častým místem metastáz jiných nádorů, např. plic, prsu, tlustého střeva a konečníku.
● Prvotní stadia jsou bez příznaků.
PREVENCE: Zdravý životní styl.
Chronický kašel, vykašlávání krve – i minimální, chrapot, úbytek na váze, dušnost, bolest na hrudi, zduření nadklíčkových uzlin.
9 Může jít o nádor plic a průdušek
● Druhé nejčastější nádorové onemocnění v Česku po rakovině tlustého střeva.
● Ročně onemocní 4529 mužů (12 denně) a 4065 (11 denně) jich zemře. Žen na rakovinu plic ročně onemocní 1659 (5 denně) a 1451 (4 denně) jich zemře.
PREVENCE: Je jednoduchá: nekouřit. Nemocí jsou nejvíce ohroženi kuřáci po 45. roce věku.
Změna velikosti, tvaru, barvy znaménka. Jeho svědění, krvácení, ale i jakékoli jiné neobvyklé skvrny na kůži, které trvají déle než několik týdnů.
10 Může jít o nádory kůže
● Existuje několik typů kožních nádorů, ročně jimi onemocní 16 531 Čechů. Většina z nich je nezhoubná, působí jen kosmetický defekt.
● Nejvíce nebezpečný je tzv. melanom, který tvoří obávané metastázy a člověka zabije. V Česku jím onemocní ročně 817 žen a 924 mužů.
PREVENCE: Nenavštěvovat solária! Neopalovat se, případně používat krémy s vysokým ochranným faktorem. Každé »podezřelé« znaménko si nechat vyšetřit u kožního lékaře.
Únava, zvětšení lymfatických uzlin na krku a v tříslech. Nemocní se zadýchávají, mají pocit bušení srdce, teplotu, pobolívá je břicho, v noci se neobvykle potí.
11 Může jít o leukemii – rakovinu krve
● Onemocnění, které se projevují nádorovým zmnožením určitých skupin bílých krvinek v kostní dřeni a krvi.
● Zhoubnost leukemie spočívá v tom, že zmnožené »špatné« bílé krvinky nevykonávají svou obrannou funkci a naopak utlačují zdravé krvetvorné i jiné buňky v těle.
PREVENCE: Recept, jak nemoci předejít, neexistuje. Obecně platí – vyvarovat se stresu, sportovat a nekouřit.
Bulka nebo zduření či zatuhnutí v prsu. Bulka, která nebolí, je tvrdá a má nepravidelné okraje, je více podezřelá. Dále zarudnutí kůže, otok kůže připomínající pomerančovou kůru, vřídek, vtažení nebo výtok z bradavky.
12 Může jít o nádor prsu
● Nejčastější zhoubné onemocnění žen. Ročně onemocní 5884 žen (16 denně) a 1696 (5 denně) jich na nemoc zemřelo.
PREVENCE: Pravidelné samovyšetřování prsů vždy po menstruaci. Ženy od 45 do 69 let mají nárok každé dva roky na preventivní mamografické vyšetření (rentgen prsu) zdarma. U mladších je doporučováno sonografické vyšetření. Při jakémkoli podezření na nemoc máte nárok na vyšetření zdarma bez ohledu na věk.
Objeví se svědivý vřídek nebo vyvýšená »bradavice«, která svědí i slabě krvácí. Dále bolest a zapáchající výtok.
13 Může jít o nádor vulvy
● Nádor zevní části ženského pohlavního ústrojí.
● Ve většině postihuje ženy po 50. roce. Úmrtnost je však velmi vysoká. Ročně lékaři diagnostikují 170 až 200 nových onemocnění a 75 až 100 žen ročně umírá.
PREVENCE: Pravidelné gynekologické prohlídky. Velkou část nádorů lékaři diagnostikují až v pozdních stadiích, a to i přesto, že jsou na přístupném místě.
Pocit nepohody v břiše (jen ženy), únava,pocit plnosti, někdy se zvětšuje objem břicha, přicházejí návaly.
14 Může jít o nádor vaječníků
● Tvoří 15 % všech zhoubných nádorů u žen.
● Nejčastěji onemocní ženy mezi 50 a 75 lety, nemoc se ale může objevit například i u 20letých.
PREVENCE: Pravidelné gynekologické prohlídky. Užívání hormonální antikoncepce, která snižuje rizika nádorového bujení vaječníků.
Pocit nepohody až bolesti v podbřišku,mohou se dostavit potíže s močením, zácpa, nepravidelné krvácení nebo výtok z pochvy.
15 Může jít o nádor pochvy
● Patří mezi vzácné gynekologické nádory, ročně onemocní asi 40 žen.
● V časných stadiích je bohužel nemoc bez příznaků.
● Průměrný věk nemocných je 64 let.
PREVENCE: Preventivní prohlídky u gynekologa.
Krvácení po styku, nepravidelné krvácení, bolest, zapáchající výtok. Ovšem pozor, jde o příznaky pozdní.
16 Může jít o nádor děložního čípku
● Ročně onemocní 1100 žen a 400 jich na nemoc zemře. A to zbytečně, protože tento karcinom má téměř vždy tzv. přednádorová stadia, která lze obvykle snadno rozpoznat a vyléčit!
● Nejčastěji onemocní ženy kolem 45. roku.
PREVENCE: Děložní čípek je snadno přístupný při gynekologickém vyšetření jak pohledem, tak vyšetřením stěru z děložního čípku – cytologií. Důležité jsou však prohlídky pravidelné!
Neobvyklé krvácení po přechodu – od slabého špinění až po silné krvácení. Hnisavý nebo krvavý výtok.
17 Může jít o nádor dělohy
● Nejčastější nádor ženských reprodukčních orgánů, tvoří přes 40 % všech gynekologických zhoubných nádorů.
● Průměrný věk nemocných je 66 let.
● Zhruba 20 % žen ale nemá v době diagnózy žádné příznaky.
PREVENCE: Pravidelné návštěvy gynekologa. Mezi rizikovými faktory je uváděn věk 60 až 70 let, obezita, kouření, časný nástup menstruace, pozdní menopauza.
Každý den dostane 197 lidí zlou zprávu
V ČR onemocnělo rakovinou v roce 2006 71 913 lidí. Každý den se od lékaře dozví 197 z nás, že má nádor. Ve stejném roce zemřelo na zhoubný nádor 27 895 Čechů – 15 354 mužů a 12 541 žen!
Děti zabíjí hlavně leukemie
PRAHA – Riziko nádorového onemocnění se velmi významně zvyšuje s věkem. Přesto zhoubné nádory lékaři diagnostikují i dětem a mladým lidem, kteří na ně také umírají...
> V Česku jsou nádory druhou nejčastější příčinou úmrtí u dětí, hned za úrazy. Jsou tak vlastně nejčastější příčinou úmrtí dětí mezi nemocemi.
> Na 1 dítě se zhoubným nádorem připadá 150 podobně nemocných dospělých.
> Nejčastěji děti a mladí lidé onemocní nádory krvetvorby, nádory svalů, kostí, vaziva, nádory trávicího traktu a prsu.
> Ve věkové kategorii 0 až 20 let postihne zhoubný nádor každého 333. člověka.
> Nejčastější zhoubnou nemocí dětí je leukemie, tvoří 30 % nádorů v dětském věku.