Medúzy! Přemnožily se! A útočí!

PRAHA – Vrátily se! A tentokrát jich je daleko víc! Řeč je o medúzách. Minulý rok muselo být jen na španělských plážích ošetřeno na 11 000 turistů.
Vrátily se! A tentokrát jich je daleko víc! Řeč je o medúzách. Minulý rok muselo být jen na španělských plážích ošetřeno na 11 000 turistů, které popálily medúzy. A letos je tu ta pohroma znova, a daleko dříve než vloni!
K Mallorce a k Barceloně už první medúzy doplavaly. Experti na začátku letní sezony tuto pohromu očekávají i v okolí Baleárských ostrovů a na středomořském pobřeží. Velká hnízda medúz objevili vědci u ostrovů Cabrera a Dragonera, které leží před Mallorkou a u jižního pobřeží Itálie.
Co za přemnožení medúz může? Vysoká teplota vody. Severní část Středozemního moře je až o jeden stupeň teplejší než obvykle. Naštěstí nejde o smrtelně jedovaté medúzy. Jde o talířovky svítivé. Jsou sice jen 10 cm velké, ale jejich až metrová chapadla jsou nebezpečná. Velmi často jsou zbarvené do růžova s červenými puntíky. V noci v moři světélkují, tomu vděčí i za své jméno. Čím delší chapadla mají, tím jsou nebezpečnější. Setkání se s medúzou není pro koupajícího se člověka žádná legrace, často vede k vážnému podráždění kůže, mdlobám a nevolnostem.
Kde už se medúzy vyskytují?
Baleáry, Costa Brava, Itálie.
Jak se před nimi dá chránit?
Dbejte na bezpečnostní upozornění na plážových tabulích. Při plavání používejte potápěčské brýle, to vám umožní medúzy rozeznat. Při potápění mějte zakryté celé tělo potápěčským oblekem z neoprénu nebo lycry. Z vody se snažte vylézat bez zbytečného otálení.
Co dělat, když mě žahne medúza?
Postižená místa nedrbejte a neškrábejte. To jen způsobí další problémy. Zbytky chapadel odstraňte pinzetou, nebo posypejte suchým pískem a nechte 5 až 10 minut působit. Pak je opatrně seškrábejte.