Rakovina plic: Unikátní očkování! Už se zkouší i v Česku...

PRAHA/BERLÍN – Lékaři v Česku začali zkoušet unikátní očkovací látku proti rakovině plic! Nebude však pro všechny nemocné, ale jen pro ty pacienty, kteří přijdou k lékaři včas a podaří se u nich zhoubný nádor vyoperovat.
Lékaři v Česku začali zkoušet unikátní očkovací látku proti rakovině plic! Nebude však pro všechny nemocné, ale jen pro ty pacienty, kteří přijdou k lékaři včas a podaří se u nich zhoubný nádor vyoperovat.
Jak funguje? Pacientům se do paže vstříkne bílkovina z buněk nádoru. Imunitní systém okamžitě rozpozná, že jde o cizorodou látku. Ta aktivuje obranné mechanismy těla, které začnou ničit i všechny nádorové buňky.
Na rozdíl od běžně používaných vakcín se nebude očkovat preventivně jako třeba u neštovic, tuberkulózy nebo chřipky, ale očkovat se budou až nemocní.
Očkování přichází v úvahu pouze u pacientů, jejichž nádor byl úspěšně odoperován. Bude je chránit před návratem rakoviny.
„Bohužel většina onemocnění je zjištěna v pokročilém stadiu, kdy už není možné kompletní odstranění celého nádoru operací,“ konstatuje profesor Petr Zatloukal, přednosta Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze. Tam se také vakcína proti rakovině plic zkouší.
Přehnaný optimismus však není na místě. „Očkování je úspěšné jen u určitého typu nádoru,“ upozorňuje doktor Hans Joachim z Heidelberské univerzity v Německu.
Očkovací látky proti rakovině plic jsou ve stadiu klinických studií a nejsou zatím v medicíně běžně používány. „V případě potvrzení účinnosti lze očekávat, že během několika let by se mohly dostat do běžné klinické praxe,“ dodává prof. Zatloukal.
Co je rakovina plic?
„Příčinou rakoviny plic je trvalý růst nádorových buněk, které se vymkly kontrole a ztratily schopnost reagovat na podněty, které za normálních okolností v lidském těle množení buněk regulují,“ popisuje prof. Petr Zatloukal.
-
Nádor vzniká zpravidla v průdušce.
-
Postupně se zvětšuje a šíří do mízních uzlin v hrudníku.
-
Často jsou nádorové buňky krevním oběhem zaneseny do jiných orgánů: jater, mozku, kostí, nadledvin. Tato druhotná ložiska nádoru se nazývají metastázy. Kromě plic nádor napadá i další životně důležité orgány a ničí je.
Je tak zrádná...
-
Rakovina plic patří mezi velmi agresivní nádory.
-
Zásadním rizikovým faktorem vzniku plicní rakoviny je kouření. Má na svědomí devadesát procent karcinomů plic.
-
U nekuřáků se plicní rakovina vyskytuje zřídka, nejvíce ohroženi jsou pasivní kuřáci.
-
Existuje několik typů plicní rakoviny, dělí se na tzv. malobuněčný a nemalobuněčný karcinom. Malobuněčný karcinom velmi rychle roste a zakládá metastázy. Přežívání nemocných s pokročilou formou této rakoviny je u neléčených nemocných jen šest týdnů od stanovení diagnózy!
-
U pokročilé formy nemalobuněčného karcinomu plic je u neléčených nemocných střední doba přežívání od stanovení diagnózy tři až čtyři měsíce. Zde je vidět, jak důležité je přijít k lékaři včas.
Nádory plic dnes? Léčba je velmi složitá!
„Současné výsledky léčby zhoubného nádoru plic jsou bohužel stále neuspokojivé. Šanci na dlouhodobější přežití po odhalení rakoviny mají prakticky jen nemocní, u nichž se podaří nádor diagnostikovat v časném stadiu,“ upozorňuje na nutnost včasné návštěvy lékaře i jen při jednom z varovných příznaků nemoci prof. Petr Zatloukal.
OPERACE.
Nejlepší výsledky má chirurgické odstranění nádoru. „Bohužel většina onemocnění je zjištěna v pokročilém stadiu, kdy už není možné kompletní odstranění celého nádoru operací,“ říká prof. Zatloukal s tím, že ani u nemocných, kde se operací dosáhlo vymizení známek nemoci, není jasné, zda došlo k úplnému vyléčení, protože znovuobjevení nemoci je běžné.
OZAŘOVÁNÍ.
Většina nemocných je tak z důvodu objevení nemoci až v pokročilém stadiu, kdy nejde operovat, odkázána na léčbu bez operace. Jednou z možností je ozařování, to je možné kombinovat i s ostatními léčebnými metodami.
CHEMOTERAPIE.
Podávání léků cytostatik je další možností léčby. Obvykle se jimi nepodaří dosáhnout úplného vyléčení, ale lze dosáhnout prodloužení života a zlepšení jeho kvality.
BIOLOGICKÁ LÉČBA.
Patří mezi novinky v léčbě plicní rakoviny. Říká se jí »léčba šitá na míru«. Působí jiným mechanismem než chemoterapie. Neničí rakovinnou buňku, ale zablokuje její další nekontrolované množení.