Chuck Norris mu řekl: Gogo, jsi pěkně ostrej!
PRAHA – Když byl před pár lety Chuck Norris (67), hvězda akčních seriálů a neohrožený Walker Texas Ranger, na návštěvě v Praze, dostal od novinářů i otázku, zda zná jméno některého Čecha. S úsměvem vyhrkl: „Yes. Iri Kamarous! Pěkně ostrej policajt...“
Jiří Komorous, postrach drogových bossů celé Evropy
> Desítky lidí mi zemřely v náručí
> Jak jsem chytal prince Dobrošiho
> Pervitin »vařili« v Česku už nacisti
> Na kokainu byl i herec Hugo Haas
No vida, tak z plukovníka JIŘÍHO KOMOROUSE (47), doktora práv a šéfa Národní protidrogové centrály (NPDC), mají respekt nejen bossové drogových mafií, ale i hollywoodské hvězdy…
Jak se přihodilo, že je vaše jméno známé i za mořem?
„Když byla v roce 1991 založena protidrogová brigáda, kde jsem se ocitl já a ještě osm detektivů z tehdejšího protinarkotického oddělení pražské policejní správy, snažili jsme se vytvořit útvar, který bude potírat drogový zločin v jeho nejzávažnějších formách. A 80 procent velkých případů, které jsme za těch 16 let ukončili, bylo založeno na mezinárodní spolupráci. Přestože jsme malá země a malý útvar v porovnání třeba s americkou DEA, berou nás jako rovnocenné partnery. V polovině 90. let jsme třeba byli spoluiniciátory jedné z největších celoevropských operací WIKING proti kosovsko-albánské drogové mafii.“
Tehdy jste dostali i drogového prince Dobrošiho?
„Důsledkem této operace byla akce KLEC, při níž byl zatčen princ Dobroši. Tehdy jsme navázali spolupráci se všemi protidrogovými centrálami Evropy i s americkou DEA. Princ Dobroši je kosovský Albánec, který utekl z norského vězení, nechal si udělat plastickou operaci, usadil se u nás a odtud řídil drogové zločiny po celé Evropě. Když jsme ho chytili, Norové pak pro něj k nám poslali armádní letadlo Herkules.“
Upřímně – není potírání drog ve světě tak trochu marná snaha?
„Ano, je to nekonečný boj, protože drogy tady byly, jsou a budou. Ale naším cílem je to riziko co nejvíc snižovat. Víte, dokud se nepodaří nastartovat obraz drog jako nepřijatelný pro společnost, situace se moc nezmění. Dokud bude poptávka, budou existovat i zločinecké organizace. Jsme v roli hasičů. Ale jinak by byla situace stonásobně horší. Drogy jsou jedním z nejefektivnějších nástrojů proti lidem vůbec. Ničí člověka v celé jeho podstatě, fyzicky i duševně.“
Vy sám jste nikdy žádnou drogu nezkusil? Abyste poznal na vlastní kůži, s čím vlastně bojujete?
„Ne! Právě proto, že jsem viděl tisíce případů, co drogy s člověkem udělají. Desítky lidí mi zemřely v náruči. Nejvíc jich bylo na pervitinu a heroinu. Vzpomínám, když jsme v první fázi naší práce »dělali« i ulice, varny a menší laboratoře a vešli jsme třeba do narkomanského hnízda, které bylo kdysi bytem, překračovali hnijící šestnáctileté děti, mezi tím jejich fekálie, krvavé fáče, zbytky plesnivého jídla a vdechovali zatuchlý vzduch z chemikálií. Z té generace toxiků z počátku 90. let jsou už skoro všichni po smrti.“
Říkáte počátkem 90. let. V minulém režimu problémy s drogami nebyly?
„Jako v každé totalitě byl tehdy problém trochu eliminován. Hermetické uzavření státu, sešněrování lidí policejní represí je v totalitě tak dokonalé, že hodně eliminuje i drogový problém. Ale to neznamená, že ten problém neexistoval. Byl tady po celou dobu od vzniku Československa v roce 1918. Protinarkotická policejní ústředna u nás vznikla už v roce 1928. Potýkala se hlavně s kokainem a morfinem. Spousta slavných herců byla tehdy na kokainu. Třeba Hugo Haas. Za 2. světové války se problém snížil. Nicméně i v té době tady jeli morfinisti.“
A co dnes tak »populární« pervitin, kde se vzal?
„V době nacistické okupace se naprosto oficiálně na našem území v tehdejších Severočeských chemických závodech Hermanna Göringa v Ústí nad Labem vyráběl pervitin pro speciální jednotky SS, wehrmachtu a spřátelené japonské kamikadze. Až když Němci zjistili, že pervitin vojáky nabudí jen na pár týdnů, ale pak jsou z nich feťáci, rychle ho stáhli z oběhu a výrobu zastavili.“
Tak o tom se moc neví…
„Počátkem 80. let ale recepty objevili naši »fajnšmekři« někde v knihovnách a začali tuto drogu vyrábět pro potřeby tehdy uzavřeného území Československa. Když jsme před lety uzavřeli operaci ONKEL – což byla jedna z velkých akcí, kdy jsme spolupracovali s německou kriminálkou – němečtí kolegové na tiskové konferenci neustále argumentovali s pervitinem coby „typicky českou drogou“. Nazývali ji »krystal«. A pořád dokola opakovali „typiše čechiše drogen…“ Já měl ale pod stolem připravený certifikát říšskoněmeckého patentového úřadu i s tou jejich orlicí. Zeptal jsem se německého komisaře, jestli to mohu účastníkům tiskovky ukázat. Ten, když to viděl, doslova zajel pod stůl. Ukázal jsem to a bylo ticho. Najednou bylo po „typiše čechiše drogen“…“
Znalost minulosti se, jak vidno, vyplácí…
„Můžu vám prozradit, že loni, u příležitosti 15 let trvání Národní protidrogové centrály, jsme kompletně zrenovovali hrob policejního rady Vaňáska (podle kterého byla zfilmována postava populárního rady Vacátka v seriálu Hříšní lidé města pražského – pozn.aut.), což byl náš první delegát na mezinárodních konferencích Interpolu k drogám před 2. světovou válkou. Hrob pana rady v Radlicích už tedy není rozmlácený, zdevastovaný, jako až do loňska byl.“
Za rady Vaňáska byly ale asi s drogami jiné problémy. V čem jsou ty hlavní dnes?
„Ve srovnání s 90. léty drogy u nás klesly do nižších věkových kategorií. Není problém sehnat drogu na základní škole. Dostupnost je skutečně vysoká, přesto, že se nám v průběhu deseti let významně podařilo eliminovat kosovsko-albánský problém. Začíná narůstat prodej kokainu, masivně stoupl pervitin. A za celých pět let, co jde pervitin tak masivně nahoru, jsme jako protidrogová centrála nedostali z rozpočtu nic navíc. Jediného člověka, techniku, peníze, prostě nic. Celý problém nárůstu nelegální výroby pervitinu je v tom, že v Česku je běžně dostupný Modafen, Nurofen, Paralen plus... Obsahují pseudoefedrin, základ pro výrobu pervitinu. Pět let varujeme na všechny strany, včetně parlamentu. V roce 2005 bylo na území ČR odhaleno 200 laboratoří na výrobu pervitinu. Loni jich bylo už 400. Jednoznačně to souvisí s dostupností uvedených léků, ale nikdo neudělá jediný krok, aby se dostaly pod kontrolu.“
Třeba si někdo myslí, že nebezpečí drog přeceňujete…
„Víte, vrah zabije jednoho člověka, masový vrah možná osm, ale »dobrý« drogový obchodník zlikviduje desítky životů. Obětí nejsou jen narkomani, ale i jejich rodiny, všechno. Nehledě na to, že drogy používají jako vydatný finanční zdroj teroristé. Šel jsem do kolen, když mi kdysi člen Unie svobody pan Mareš tvrdil, že mu ještě nikdo nedokázal, že by z drog byl placen terorismus. To mi řekl politik české vládní strany! A druhý člen téže strany šel ve funkci ministra spravedlnosti demonstrovat před volbami na Letnou za legalizaci marihuany. K tomu byl tehdy pan Němec ještě obklopen svojí ochrankou, placenou občany tohoto státu. Nikdo z politiků kromě Františka Bublana se tehdy k tomu neozval. Já se nepletu do politiky, ale jsem najatý občany tohoto státu za to, abych spotřebu drog snižoval. Plním jen to, za co jsem placený.“
Když se na vás tak dívám – vy se asi musíte ženským líbit. Dostáváte milostné dopisy?
(Úsměv) „Ne, jen tu a tam esemesku…“
Máte tady v kanceláři na zdi nějaký hodně starý diplom…
„To je pochvalný diplom mému dědovi z roku 1932 za to, že se mu podařilo zatknout a usvědčit pachatele loupeže. Já jsem v rodině už třetí policajtská generace.“
A ty zkřížené šavle hned vedle?
„Taky po dědovi. Teď s nimi pasuji své důstojníky…“
Mezi vašimi kolegy policisty, ale i v podsvětí, vám říkají Gogo. Proč?
(Úsměv) „V době mého mládí, kdy jsem ještě boxoval, šel zrovna v televizi film Čtyři vraždy stačí, drahoušku! Hlinomaz, který v tom filmu neustále vykřikoval „Všichni jsme Gogo“, v něm nosil účes dohola – já nosil stejný a od té doby mi přezdívka Gogo zůstala.“
Autor: JANA HAVLICOVÁ
Foto Aha! - Petr Novotný, profimedia.cz