Banka v Podolí: Mléko vozí z celé země!

PRAHA – V podolské porodnici měsíčně zpracují kolem 250 litrů mateřského mléka, většinu z tohoto množství dostanou nedonošení či nemocní novorozenci. Těch tu přijde na svět kolem pěti set ročně.
V podolské porodnici měsíčně zpracují kolem 250 litrů mateřského mléka, většinu z tohoto množství dostanou nedonošení či nemocní novorozenci. Těch tu přijde na svět kolem pěti set ročně.
V Česku působí jen pět mléčných bank – kromě podolského Ústavu pro péči o matku a dítě jsou také v Mostě, Hradci Králové, České Lípě a v Českých Budějovicích. Zpracování mateřského mléka je totiž velmi drahé a porodnicím se nevyplácí. Do Podolí tak přebytky mléka posílají i maminky ze vzdálených míst.
„Měli jsme tu třeba dvě maminky z Brna, které mléko na střídačku vozily v termotašce autobusem. Pořád mi také píší a telefonují maminky ze zastrčených vesniček, jak je jim líto, že třeba i litr mléka denně musejí vylévat do umyvadla. Je to škoda, protože mateřské mléko je pro dítě nenahraditelné, na rozdíl od umělé výživy totiž obsahuje spoustu obranných látek,“ řekla Marcela Černá, lékařka podolské porodnice, která vede i zdejší mléčnou banku.
Výhody kojení
Pro dítě:
chrání před průjmy, infekcemi, alergiemi, obezitou, cukrovkou, anémií, podporuje rozvoj inteligence a tvorbu silných kostí.
Pro matku:
děloha se po porodu rychle vrací do původního stavu, umožňuje rychlý úbytek váhy, chrání před rakovinou ženských orgánů a osteoporózou, kojení je levné a pohodlné mléko je vždy po ruce a má správnou teplotu.