Senzační metoda diagnózy chorob! Stačí natáhnout nos! Necítíte vůni tabáku? Čeká vás infarkt!

Představte si, že přijdete k lékaři na vyšetření a nečekají vás žádné odběry krve, žádné nedůstojné výtěry ani běhání po ordinacích odborných lékařů. Doktor vám dá pouze přičichnout k několika vůním a vysloví diagnózu.
Připomíná vám to sci-fi ? Kdepak! Nedělní Aha! objevilo, že ve světě se už na některých klinikách pomocí tzv. čichacího testu daří včas odhalovat vážné zdravotní problémy. A to jednoduše, levně a hlavně bezbolestně! Jak tenhle senzační způsob přesně funguje a co dokáže prozradit náš nos?
Jak »čichací« test funguje?
Nový test amerických vědců je založen na velmi jednoduchém pozorování, a to na podvědomé reakci při vdechování pachů a vůní. Když zaznamenáme nějakou vůni, začneme refl exně vdechovat vzduch do plic v krátkých intervalech. To platí samozřejmě jen pro osoby s nepoškozeným smyslovým vnímáním pachů. Jestliže nám ale v dohledné době hrozí nějaké vážnější onemocnění, například rakovina, bývá čichové vnímání částečně poškozeno a velikost vdechů zůstane stejná i ve chvíli, kdy se ve vdechovaném vzduchu vůně objeví. Čich je totiž jedním z našich nejméně významných smyslů, proto je také mnohem náchylnější k poškození. Díky tomu se chová tak trochu jako kanárek, kterého si do podzemí brávali horníci, aby je včas upozornil na hrozící nebezpečí.
Vůně, nebo zápach?
Lidský mozek si vůně velmi dobře pamatuje – někteří vědci jsou přesvědčeni, že každou vůni, kterou člověk zaregistruje, si jeho mozek zapamatuje napořád.
Vůní obvykle rozumíme příjemný čichový vjem, zatímco vjem nepříjemný označujeme jako zápach. Faktem ale je, že zatímco jednomu člověku něco voní, jiné osobě se stejná vůně hnusí. Vědci si nad tímto fenoménem dlouho lámali hlavu a nakonec zjistili, že je to dáno geny. Identifi kovali přibližně padesát genů, které jsou u některých lidí aktivní a u jiných ne. Tím vysvětlují, proč někomu něco voní a jinému naopak. Navíc také získali důkaz, že lidé různých etnických skupin vnímají vůně odlišně.
Co (ne)cítíte?
Lékaři dávají při speciálním »čichacím« testu na výběr z mnoha vůní. Pokud některou specifickou vůni dotyčný člověk neucítí, dá se předpokládat, že přibližně do roka onemocní určitou chorobou. Jakou?
-
U nastupující Alzheimerovy choroby neucítí vůni jahod.
-
Při hrozícím infarktu necítí testovaná osoba vůni tabáku.
-
Při sklonech k tvorbě ledvinových kamenů není cítit pach česneku.
-
Žlučníkové kameny či potíže s játry se ohlašují nepřítomností vůně zrajícího sýru.
-
Degenerativní onemocnění kloubů se ohlašuje tím, že osoba necítí pach rybiny.
-
Při sklonu k rakovinnovému onemocnění neucítí testovaná osoba zápach kouře.
-
Při sklonech k onemocnění Parkinsonovou chorobou není cítit pach tlejícího dříví.
-
Při sklonech k zánětlivým onemocněním, třeba angínám, není cítit vůně růže.
-
Potíže se žaludkem se ohlásí nepřítomností schopnosti ucítit vůni čokolády.
-
Při problémech s pohlavními orgány neucítí dotyčný člověk vůni čerstvě posečené trávy.
-
Česnek někomu zapáchá, jinému voní. Při onemocnění ledvin není cítit vůbec.
Autor: (ina)
Foto: profimedia.cz