Sebevražda důstojnického sluhy

Důstojnický sluha Antonín Šíp spáchal 9. listopadu 1908 v Praze sebevraždu. Proč a co tomuto osudnému rozhodnutí předcházelo, popsal deník Čas o den později pod titulkem Sebevražda důstojnického sluhy. V době činu byl nešťastník pod silným vlivem alkoholu.
Citujeme z listu: „Včera ráno vrátil se důstojnický sluha Antonín Šíp v opilém stavu do bytu svého velitele setníka Knesa v Belcrediho třídě na Letné, uchopil nůž a vrhnul se na choť setníkovu, kterou jen nepatrně zranil. Na to podřezal si břitvou krk a skočil poté s okna na dvůr. Pádem zranil se tak těžce, že v garnisonní nemocnici včera o 1 hodině odpolední zemřel.
Dle policejní zprávy měl sluha své místo opustiti a vrátiti se ke svému 22. praporu horských myslivců do Prachatic, poněvadž setník byl s ním nespokojen. V neděli odpoledne prosil Šíp s pláčem setníka za odpuštění, byl však odmítnut a měl přespati v Josefských kasárnách. Odmítnutí působilo na něho tak zdrcujícím dojmem, že se opil a provedl potom čin nerozvážný.“ Vojenský sluha (pucák, burš, pucflek, ordonanc) byl v c. k. rakousko-uherské armádě mezi vojáky populární pozicí. Dotyčný se díky ní vyhnul náročnému výkonu služby u bojových útvarů.