Do Česka vtrhly silné bouřky: POVODNĚ SESUVY! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 4. října 2022

Svátek slaví František, zítra Eliška

Do Česka vtrhly silné bouřky: POVODNĚ SESUVY!

Extrémně silné bouřky opět úřadovaly v Česku. Vydatné deště potrápily hasiče i silničáře. Vyjížděli k zatopeným sklepům, odstraňovat museli popadené stromy a sesuvy půdy na silnicích. Hasiči měli během pátku a soboty zhruba 500 výjezdů. Už dnes se ale vrátí tropy.
Zpět na článek
Chcete-li se zapojit do diskuse, přihlaste se prosím.

Přihlásit se

DISKUSE

Jan Kocián
26. 06. 2022 23:41

Do Česka začíná proudit teplý a vlhký vzduch od Středozemního moře. V pondělí po poledni vznikne v Německu tlaková níže a nad Čechami se vytvoří "bazén" relativně nižšího tlaku vzduchu... do kterého večer vstoupí výšková fronta z Britských ostrovů... z Francie se bude do západních Čech tlačit tlaková výše.

Linie extrémně silných bouřek s kroupami a větrem přes 130 km/h by měly v pondělí večer zasáhnout Plzeňský, Středočeský a Jihočeský kraj, kdy stovky kilometrů čtverečních souvislého území budou zasaženy tímto lineárním větrem!

!! Ve středu 29. června vznikne v Jadranu tlaková níže. Pozdě odpoledne by měly komplexy velmi silných bouřek splňovat kritéria extrémních bouřek z hlediska srážek, protože přes 100 mm naprší na velkém území, o celkové rozloze mnoha tisícovek kilometrů čtverečních v rámci ČR !!

Jan Kocián
26. 06. 2022 12:56

Co předpovídala expertní bouřková skupina ČHMÚ včera večer na dotaz, zdali bouřky dorazí i do Prahy? Parafrázuji:

"Těžko říct. Pásmo bouřek není moc kompaktní, postupuje jen zvolna. Nad jižními Čechami ještě víc zeslábne kvůli nevhodným podmínkám."
------------
ČHMÚ v den výročí selhal úplně stejně jako při tornádu. Míra selhání jako při tornádu postihne ČHMÚ cca 2x do týdne, ale nikdo si to neuvědomí, protože toto pochybení se většinou obejde bez materiálních škod.

Jan Kocián
26. 06. 2022 12:57

"Praha byla někde na rozhraní modelovaných intenzivních srážek a žádných srážek. Toto brutální podhodnocení se ukázalo ve všech modelech! Tlaková níže, která nad naším územím vznikla, má bohužel za následek "točení" srážek pořád nad podobnou oblastí. Proto byly úhrny srážek tak extrémní," obhajoval se ČHMÚ v sobotu na Facebooku.

Jan Kocián
26. 06. 2022 12:56

Jednalo se o večerní silné dobře se regenerující bouřky (i opakované dobře se regenerující bouřky), takže z nich napršelo v celkovém součtu cca 60 mm (ve Strakonicích je třeba odečíst 13 mm z odpolední bouřky). I v Praze napršelo 60 mm ze silných bouřek splňujících tudíž kritéria velmi silných bouřek z hlediska srážek, každopádně nikde nešlo o srážkově extrémně silné bouřky, jak se psalo ve výstraze.

O úhrny přes 100 mm za 24 hodin se postarala tlaková níže, o které ČHMÚ samozřejmě nic nepsal.
------------
Kdyby to celé přišlo dřív, většina nočních bouřek na Moravě východně od tohoto systému, by byla odpoledními supercelami.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.