Bohdalová při natáčení filmu Dáma na kolejích: Bála se o život! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 17. srpna 2022

Svátek slaví Petra, zítra Helena

Bohdalová při natáčení filmu Dáma na kolejích: Bála se o život!

Dáma na kolejích
Dáma na kolejích (Foto ara)

„A co, že tam budu hrát já?“ zeptala se trochu drze Jiřina Bohdalová (82) svého souseda scénáristy Vratislava Blažka (†47), když se jí na chodbě domu svěřil, že s režisérem Ladislavem Rychmanem (†84) po úspěchu muzikálu Starci na chmelu, chystají další film provázený písničkami. Tak trochu si sama řekla o hlavní roli. To však ještě netušila, že tenhle film mohl být vůbec jejím posledním!

Bohdalové na míru

„Vráťa se pak s panem režisérem Rychmanem domluvili, že ten film napíší přímo na mě. Kdykoliv něco napsal, hned ke mně zašel a přečetl mi to. Věděla jsem tedy, jak se ten scénář vyvíjí a k tomu mu říkala svoje postřehy a připomínky. Dá se říci, že jsem byla tak trošku dramaturgyně,“ zavzpomínala s úsměvem na vznik filmu Dáma na kolejích Bohdalová.

Ta si natáčení náramně užívala. „Zpívám strašně ráda, i když asi trochu falešně. Všechno jsem ale tehdy nazpívala sama, tedy až na ty »vejšky«. Tam to za mě převzala jedna operní pěvkyně, která měla podobný hlas jako já. Nikdo to nepoznal,“ prozradila herečka. „Tenkrát jsem ještě měla lepší hlas, než jsem si ho stačila zničit těma televizníma Křemílkama,“ dodala ještě.


Peterka nechtěl řidičák ani zadarmo

To nejhorší však mělo teprve přijít. Její kolega František Peterka (91) ji totiž v jedné scéně málem připravil o život. „Chtěli po mně, abych v tom film řídil a jel s Jiřinou ke srázu a těsně před ním zastavil. Jenže já neměl řidičský průkaz a neuměl jsem řídit,“ popsal Peterka.

Z Barrandova ho tak poslali rovnou do autoškoly. „Přišel jsem tam a řekl jim, že chci naučit jen to, co bude během natáčení potřebovat, tedy rozjet se a po pár metrech zastavit. Říkali mi: »ale to je na řidičák málo, to vám ho nebude moci dát. A vždyť vám ten kurz přece Barrandov zaplatil«. Odpověděl jsem, že je mi to jedno, že s řízením už pak nechci mít nikdy nic společného,“ dodal herec. O jeho řidičském »umění« neměla Bohdalová ani páru. „Po záběru, kdy jsem to odřídil, jsem vystoupil a nechal to auto stát. A oni ať to otočím a vrátím se zpátky, že to pojedeme ještě jednou. A já na to, že to neumím. Bohdalka se zhrozila: »že ty neumíš řídit? Panebože, že já to podepisovala! Vždyť se zřítíme do řeky, proboha!« No, padala spousta výrazů,“ zavzpomínal s úsměvem Peterka.


Tajemství boxerské scény

Když dostal Radoslav Brzobohatý (†79) nabídku, aby ztvárnil manžela Jiřiny Bohdalové v Dámě na kolejích, odmítl. „Nechtěl jsem to dělat. Muzikál nebyla moje parketa, já se cítil spíše jako dramatický umělec,“ vysvětlil své důvody. Jenže režisér Rychman do něj tak dlouho hučel a přemlouval, až jeho nátlaku po zhruba dvou měsících podlehl. „Teď jsem za to rád. Dopadlo to dobře,“ uvedl spokojeně a vylíčil, jaké to bylo boxovat v ringu proti Františkovi Peterkovi. „Franta měl větší svaly než já,“ připomněl Brzobohatý.

Scéna se točila na čtyři kamery a oba dva pánové předtím týdny dřeli u profesionálních trenérů boxu, aby vypadali věrohodně. „Měli jsme natrénováno. Ale v jednom okamžiku jsem se nechtěně strefil tam, kam jsem neměl. No, Franta mi to samozřejmě oplatil. Ale přežili jsme to bez újmy,“ dodal s úsměvem.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.