České hvězdy dávají dětem exotická jména: Bože, za co je trestáte?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. března 2023

Svátek slaví Radek, zítra Leona

České hvězdy dávají dětem exotická jména: Bože, za co je trestáte?!

Charlotte Ella (5) a Nelly Sofie (3) - dcery zpěváka Karla Gotta a moderátorky Ivany Gottové. „Jména jsme vybírali podle jejich sympatického zvuku. Navíc se nám líbilo, že to nejsou úplně běžná jména.“
Charlotte Ella (5) a Nelly Sofie (3) - dcery zpěváka Karla Gotta a moderátorky Ivany Gottové. „Jména jsme vybírali podle jejich sympatického zvuku. Navíc se nám líbilo, že to nejsou úplně běžná jména.“ (Aha! – Martin Hykl, Marek Pátek, Dan Černovský)

České hvězdy podlehly trendu dávat potomkům netradiční či exotická jména. Posledním důkazem je dcera Elena Emilie herečky Jitky Čvančarové (33), která se narodila v sobotu v porodnici U Apolináře s mírami 51 cm a 3,30 kg. Co Jitku a jejího muže Petra Čadka (32) vedlo k dvojjménu? A proč odborníci před netradičními jmény varují?

„Prostě se nám ta jména líbila, hodí se k naší holčičce,“ vysvětlovala nadšeně novopečená maminka Jitka, která není jediná, koho uchvátilo dát svému dítěti rovnou dvě jména.

Mezi průkopníky patří Český slavík Karel Gott (72). Ten se svou manželkou Ivanou (36) pojmenoval dcery neobvyklými křestními jmény Charlotte Ella (5) a Nelly Sofie (3) a tím odstartoval éru miminek, jimž se na rodném listě skví ne jedno, ale hned dvě křestní jména…

„Víc jich české matriky nikomu nezapíší,“ upozorňuje soudní znalkyně Miloslava Knappová, která často rozhoduje, zda rodiče smějí dát dítěti neobvyklé jméno.

Slavní ale také sahají po starých českých jménech, která se v dnešní době téměř neobjevují. A odborníci varují před špatnými následky netradičních jmen.

„Dítě svou odlišností může spíš trpět než z ní mít požitek; okolí si jej může kvůli tomu dobírat,“ upozornil psycholog Martin Miler. „Naštěstí pětadevadesát procent lidí pořád volí jména klasická,“ podotýká s úlevou Knappová.

Šílenosti zn. Hollywoodu

● Apple (7, Jablko) – dcera herečky Gwyneth Paltrow (39).

● Blue Ivy (24 dní, Modrý Břečťan) – dcera zpěvačky Beyoncé (30) a rappera JayeZ (42).

● Kalel (6, rodné jméno Supermana) – syn herce Nicolase Cage (47).

● Prince Michael II. Blanket (9, Princ Michael II. Přikrývka) – syn zpěváka Michaela Jacksona (†50).

● Peaches Honeyblossom (22, Medový květ broskvoně), Fifi Trixibelle (28) – dcery zpěváka Boba Geldofa (60).

● Moon Unit (44, Kus Měsíce), Diva Thin Muffin (32, Diva Štíhlý Muffin)  – dcery hudebníka Franka Zappy (†52).

● Frances Bean Love (19, Francesčina fazole lásky) – dcera Curta Cobaina (†27) a Courtney Love (47).

● Pilot Inspektor (8) – syn herce Jasona Lee (41).

● Kafka (20) – dcera herce Tommyho Lee Jonese (65).

»Nečeská česká« jména

● Anabel (6), Aron (4) a Aram (3),v potomci miliardáře Zdeňka Bakaly (50) a ředitelky České Miss Michaely Maláčové (40).

● Jan Etien, Mia Rosa (oba 7), potomci herečky Ester Geislerové (27).

● Nathan (10), syn módní návrhářky Kláry Nademlýnské (42).

● Damián (2), syn fotbalového brankáře Petra Čecha (29)

● Maya (3), dcera herečky Sabiny Laurinové (39).

● Lilly (4), dcera modelky a moderátorky Lucie Koňaříkové-Salomé (34).

Víte, že...

…existuje oficiální seznam asi 2000 schválených jmen? Pakliže chtějí rodiče dát dítěti jiné, musejí prokazatelně doložit, že už někde ve světě existuje. O tom pak rozhoduje soudní znalkyně. V Česku tak běhají i Esmeraldy, Cassandry i Angeliky, Kevinové, Bartové i nějaký ten Quentin.Přečtěte si
edea
14. 3. 2012 • 14:26

Ta p.Knapová,co o tom rozhoduje tam sedí už přes 45 let.To snad ani není pravda,že ještě rozhoduje!!Je fakt jiná doba a mezinárodní jména jsou čímdál běžnější.Když si dítě píše na internetu s cizími dětmi,tak jim nějaký Zajíček může být ukradený a stejně i my nepřekládáme jejich jména.Kdo by řekl,že Elisabeth Taylor je Bětka Krejčí???A naopak .Takže když dá Hapka jméno Kašpar,tak je to Casper a vůbec se nad tím nikdo nepozastavuje.Je jiná doba,kéž už by byly jiné jména.U nás jsou v rodině všechny Kateřiny,bohužel.A jestli se k sobě hodí Lev Zajíček,Jakub Jakubovský,je jedno,dneska to už žádné děcko neřeší,protože vědí a na internetu si zjistí,že jsou to běžná jména v cizině.A taky jsou v cizině běžná 2 jména,takže nevím o co jde.

amici
2. 2. 2012 • 15:39

Tak tohle jméno mi přijde normální, prostě by si lidé měli zvyknout, že se už holt nedávají Zdislavy, Františky...my máme holčičku Nikitku a nikdo nemá problém(upozorňuji, že jsme starší rodiče). Ovšem někdy ta jména fakt hrúza.

denia
2. 2. 2012 • 14:05

byla zakázána za komunistů.Já na dvojici jmen nevidím nic špatného.Pokud se dítěti,když vezme rozum,jedno jméno nelíbí,může používat druhé.Také se tímto způsobem vyhovělo třeba přáním někoho z rodiny.Protože jsem stzarší ročník,mám také dvě jména.První si přála maminka,druhé bylo na přání kmotry,které zemřela dcerka Jiřina.V minulém režimu jsem ho ovšem používat nesměla i když ho mám na křestním listě(dnes rodném).Teď ho používat můžu,ale musela bych měnit spoustu dokumentů nejen OP a pas.Takže kmotra přišla stejně zkrátka.A jméno by mělo ladit s příjmením,což u těch exotických se často nestává.Tak jsem se setkala třeba s Jitřenkou Držkovou.Ovšem Elena Emilie Čadková mi připadá úplně normální stejně jako Charlotta Ela Gottová.Zde ladí s německým příjmením.Kdyby byla třeba Nováková nebo Nádeníčková znělo by to docela směšně.

denia
2. 2. 2012 • 13:51

má nejen syna Kašpara,ale taky druhého Haštala.Překvapuje to někoho?

soorry
2. 2. 2012 • 11:56

mi ani nevadí, protože my Češi ji známe už z opery Prodaná nevěsta. Kdo z vás si teď vzpomněl? Kdysi se to hemžilo německými jmény, no dnes anglické a ty další výmysly, názvy věcí, chybí ještě Mokrý hadr, Barevná voda.... to bych vynechala. Kdo čte starší romány, tak ty jména zná a ani se nepodivuje. Elen Emilie, nic nového, zbytečný článek. Nebo jsme se dozvěděli něco nového?

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.