Návrat energetické krize? CENA PLYNU EXPLODUJE!
Scénář, jaký zažilo Česko už před čtyřmi lety po ruském vpádu na Ukrajinu, je znovu ve hře. Po palivech by naše peněženky mohly znovu provětrat ceny plynu, elektřiny, potravin...
Na zdražující naftu a benzin (viz. boxík Příplatek nejen u českých pump) kvůli blízkovýchodnímu konfliktu si už Češi postupně navykají. Další cenovou »jobovku« ale mohou způsobit izraelské zásahy plynových polí v Íránu a následná odvetná palba Teheránu na megazávod na výrobu zkapalněného plynu v Kataru. Po nich včera ráno plyn pro evropský trh zdražil až o 35 procent na hodnotu zhruba 1700 korun za megawatthodinu.
„Tahle věc totálně ničí trhy, cena plynu exploduje,“ varoval včera premiér Andrej Babiš (71, ANO), který prý kroky Izraele nechápe. Podle analytika společnosti Capitalinked Radima Dohnala jsou Babišovy obavy oprávněné. „Pokud je Izrael náš spojenec, měl by si uvědomit, že mnozí jeho spojenci v Evropě jsou čistí dovozci ropy a plynu. Zde se tedy Izrael nezachoval partnersky, útoky na plynová zařízení budou znamenat gigantické ztráty pro dovozce plynu jako je ČR,“ sdělil Dohnal Aha!.
Prostor X: Karel Havlíček
Jak moc se drahý plyn může propsat do cen elektřiny? „Věřím, že tentokrát dopad bude výrazně mírnější než v roce 2022. Tehdy to začalo na začátku topné sezony. Nyní máme zase o kus vyšší podíl obnovitelných zdrojů, a tak v ročním souhrnu menší počet hodin, kdy je cenotvorný fosilní zdroj,“ dodává Radim Dohnal s tím, že prozatím cena elektřiny pro příští rok ukazuje nárůst o zhruba 10 %, u plynu však 40 procent navíc.
Záchranné laso: Hodí, nehodí?
Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (56, ANO) včera přispěchal s ujištěním, že stát má plán, jak zajistit dostatek plynu v tuzemských zásobnících. Variant je prý více, záležet bude na tom, jak se konflikt na Blízkém východě bude vyvíjet. Jenže to teď asi nikdo neví... Analytik Dohnal předpokládá, že pokud by se vláda rozhodla vysoké náklady energií »hasit«, půjde cestou, jako předchozí kabinet v roce 2022. „Bude uvažovat spíše o zastropování cen pro všechny či plošné dotaci pro všechny. Ani tentokrát nepůjde adresně. Nejlepší by bylo, pokud by při dalším nárůstu cen nařizovala regulaci spotřeby domácnostem a některému průmyslu, abychom více využívali potenciálu nízkých cen elektřiny přes den v létě,“ míní.
