Novinky ve zdravotnictví: Do lázní bez zbytečných nervů!

Novinky čekají pacienty mířící do lázní. Zelenou k léčebným procesům vám klidně vystaví také váš ošetřující lékař. Změny se týkají i choulostivých problémů. Ani pro lidi trpící větším únikem moči by už tato nepříjemnost neměla být překážkou, aby se do lázní vypravili.
Od úpravy vyhlášky platné od 1. července si ministerstvo zdravotnictví slibuje „odstranění zbytné administrativní zátěže a duplicitních vyšetření“. Vypouští se například podmínka, aby všechny osoby starší 40 let prošly vyšetřením EKG. U všech pacientů nad 70 let nebo polymorbidně nemocných (lidí s více dlouhodobými diagnózami) pak povinné stanovisko internisty či geriatra nahradí stanovisko lékaře, který pacienta ošetřuje pro chronické onemocnění. Další úleva? Příslušná vyhláška také zavádí možnost nahradit veškerá vyšetření a dokládání podmínek již existujícími zprávami o vyšetření u doporučujícího lékaře (případně praktického lékaře, pokud dokumentace není kompletní).
Vyhlášku vítají také poskytovatelé lázeňské péče. „Cílem je především usnadnit pacientům cestu skrz labyrint byrokratických bariér tím, že vyhláška zjednoduší vlastní návrh na lázeňskou péči z formuláře o pěti stranách na jednostránkový dokument, aby byl pro lékaře snáz vypsatelný a specialista, který má léčení doporučit, jej vystavil rovnou sám,“ sdělil Aha! Eduard Bláha, šéf Svazu léčebných lázní. „A když už návrh nevystaví specialista, tak aby jej vystavil bez obtíží praktik,“ dodal Bláha.
Za zdravější zaměstnance
S aktivnější podporou zdraví pracovníků počítá další ministerský předpis. Dle něj by zaměstnavatelé – čistě na dobrovolné bázi – měli spouštět programy zaměřené na zdraví a prevenci svých zaměstnanců. Díky nim by šlo lépe a včas odhalit jejich případné zdravotní problémy.
Konec bezdůvodných vyšetření
Rezort také od července upravuje vyhlášku týkající se zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Problém prý dělaly hlavně lékařské výrazy vztahující se k onemocněním srdce, které byly převzaty z cizího jazyka, a jejich překlad způsobil obtíže s porozuměním. Teď má být výklad srozumitelnější. Vyhláška má též omezit zbytečné tahání lidí po doktorech. „Aby lékaři nemuseli posílat pacienta na další vyšetření, když už o jeho zdraví mají dostatek informací. Tím se ušetří čas, peníze a zjednoduší práce lékařů i pacientů,“ dodává ministerstvo.
Sanitky už bez sjednocení?
Před nedávnem ministerstvo zdravotnictví zavelelo, že se mají sjednotit barva a technické parametry sanitek – na žlutozelený design s červenými a modrými majáky. Jenže už teď rezort od přísných pravidel ustupuje. Ukázalo se totiž, že stejný design není nutný, když má jít například o převoz pacienta na neurgentní vyšetření, třeba na dialýzu. Novela vyhlášky má platit v průběhu léta či podzimu.
Inkontinence (částečně) nevadí
Také inkontinence moči II. stupně již nemá být důvodem, aby pacientovi byla upírána lázeňská léčebně rehabilitační péče. Kontraindikací zůstává inkontinence moči III. stupně. Podle Eduarda Bláhy se indikační seznam a pravidla pro vypsání lázní na pojišťovnu nijak nemění. „Jsou to jen dílčí korekce narovnávající překonané požadavky. Nečekáme tedy významně více pacientů, ale spíš to, že se jejich cesta za indikovanou péčí do lázní usnadní,“ uzavírá.
Co (ne)smí do jídla?
S červencem také dojde na přísnější pravidla pro složení potravin a doplňků stravy. Dosud platí, že jejich výrobce do nich nesmí přidávat nežádoucí látky. Vyhláška ministerstva zemědělství nově stanovuje, že postihovány budou i situace, kdy je nežádoucí látka přirozenou součástí složky používané při výrobě potravin. Výrobci tak budou muset lépe hlídat, s čím při výrobě potravin pracují. Spotřebitelé by zase měli mít bezpečnější potraviny.
Zvyšuje se ochrana obětí domácího násilí
Policisté v rukavičkách?
Do českého právního řádu se premiérově zavádí definice domácího násilí. To má zdůraznit jeho společenskou nepřijatelnost. Zákon také rozšiřuje zákaz mediace mezi obětí a pachatelem domácího násilí. Vyjasnění pojmu domácího násilí by podle ministerstva spravedlnosti mělo mít pozitivní vliv i na sjednocení přístupu orgánů veřejné moci, zejména »sociálky« a civilních soudů. V rámci přestupkového řízení by navíc měla být posílena procesní ochrana obětí domácího násilí před tzv. sekundární viktimizací.
Vykázání osoby
Dále se prodlouží doba vykázání ze společného obydlí z 10 na 14 dní a stanoví se povinnost policisty vykázané osobě zabavit zbraň a učinit jiná vhodná opatření na ochranu oběti. Zákon také zvyšuje ochranu dětí – za oběť domácího násilí bude nově považováno také dítě, které je »pouze« svědkem násilí, např. mezi rodiči.
Citlivější výslech
K větší ochraně obětí se zavázalo i ministerstvo vnitra, a to novelou přestupkového zákona souvisejícího s potíráním domácího násilí. Díky ní bude moci oběť domácího násilí požádat o to, aby byla učiněna opatření potřebná k zabránění jejího kontaktu s obviněným během vyšetřování. Z nahlížení do spisu bude navíc možné vyloučit jakékoliv údaje, které by mohl obviněný zneužít ke kontaktu s obětí – například adresu, místo zaměstnání, telefon či e-mail. Násilím postižená osoba také získá právo na doprovod důvěrníkem, který poskytuje zejména psychickou pomoc – tím může být například příbuzný či kamarád. Novela navíc stanoví zvláštní pravidla šetrného výslechu, pokud otázky směřují do intimní oblasti.
Mírněji na konopí, přísněji na zvrhlíky
Širší změny trestního práva přinese novela trestního zákoníku, kterou Sněmovna schválila na konci května. Ta upřednostňuje alternativní tresty včetně peněžitých a některé činy částečně dekriminalizuje. Přinese například částečnou legalizaci pěstování a držení konopí – legální by mělo být samopěstování nanejvýš tří konopných rostlin a držení až 100 gramů konopí doma a 25 gramů venku. Pěstování čtyř až pěti rostlin by mohlo být přestupkem, více rostlin trestným činem, stejně jako držení více než 200 gramů konopí v obydlí. Novela, která by po schválení Senátem mohla platit buď ještě ke konci roku, či začátkem příštího, zavádí také tzv. dětský certifikát – půjde o jakési osvědčení, že dospělá osoba může pracovat s dětmi. Stávalo se totiž, že osoba odsouzená za sexuální násilí na dětech mohla po určité době s dětmi dál pracovat – nově má mít zvrhlík doživotní záznam.
Odškodnění za Asanaci
Ministerstvo vnitra plánuje i další změny. Mezi ně se řadí poskytnutí jednorázového odškodnění osobám nuceným k vystěhování z ČSSR za komunistického režimu. V platnost by měl návrh vejít ve druhé polovině roku 2025, v současné době je předložen do Senátu. Odškodnění dostanou ti, kdo byli za komunismu nuceni Státní bezpečností k opuštění země, a to v rámci akce Asanace a dalších akcí s podobným účelem. Jeho výše se stanoví paušálně na 100 tisíc korun na osobu. Nárok bude možné uplatnit do 31. prosince 2026, jinak zanikne.