Odchod papeže Františka (†88): Svůj pohřeb s naplánoval
Jako by se rozhodl vyčkat do Velikonoc, svátků oslavujících smrt a následné zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Zdravotní stav papeže Františka (†88) se během února a března radikálně horšil, hned dvakrát byl v přímém ohrožení života. On se však rozhodl vytrvat. Skonal až – symbolicky – na velikonoční pondělí.
Závěr života obětavého muže neušetřil bolesti a trápení. Papež, který trpěl chronickým plicním onemocněním, byl 14. února hospitalizován v Gemelliho nemocnici v Římě poté, co se mu přitížilo po týden trvajícím zánětu průdušek. Jeho stav se neustále horšil, prodělal dlouhý astmatický záchvat, lékaři se obávali možné sepse a selhání ledvin. Byť se tak hned dvakrát dostal na samotnou hranu života a smrti, nakonec se z toho všeho však Svatý otec jako zázrakem dostal a 23. března byl z nemocnice propuštěn do domácího léčení.
I přes vážné problémy zůstával ve službě a hned několikrát promluvil k veřejnosti. Zdravotní stav ho však symbolicky den po svátku Kristova vzkříšení dostihl. „Papež František zemřel na Velikonoční pondělí, 21. dubna 2025, ve věku 88 let ve své rezidenci Dům svaté Marty,“ uvedl v prohlášení Vatikán. „V 7:35 se římský biskup František vrátil k Pánu,“ uvedl kardinál komoří Kevin Farrell, který povede Vatikán do zvolení nového papeže.
Pohřeb si naplánoval!
Podobu posledního rozloučení naplánoval papež František již v roce 2024, kdy oznámil vydání nových pravidel pro pohřeb hlavy církve. Ta zjednodušují některé postupy, papež již třeba nemá být uložen do tří rakví, jak bývalo zvykem, ale jen do jedné. Změnit by se měla i podoba některých obřadů a papežovo tělo by už nemělo být vystaveno ve svatopetrském chrámu na katafalku, ale v otevřené rakvi. František si rovněž přál možnost pohřbít mimo slavný vatikánský chrám. Pohřeb papeže Františka se bude konat na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, do té doby bude rakev s jeho tělem vystavena v bazilice svatého Petra.
Papež chudých
Svatý otec, rodným jménem Jorge Mario Bergoglio, se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires italským přistěhovalcům, kteří do Argentiny utekli před fašismem. Po jmenování do úřadu v roce 2013 se tak stal prvním papežem z amerického kontinentu, zároveň mu však v žilách tekla italská krev jako drtivé většině hlav katolické církve. Jeho dalším prvenstvím bylo i přijetí jména František na počest světce přelomu 12. a 13. století. „František z Assisi byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření,“ zdůraznil po svém zvolení jeho vůbec první papežský jmenovec. Františkovým cílem bylo, aby se církev vrátila k ideálům chudoby a aby sloužila především nemajetným a lidem žijícím na okraji společnosti. On sám šel všem příkladem a také proto byl trnem v oku mnohým kněžím, kteří si zvykli na život na vysoké noze.
Papež František naposledy mezi věřícími
Konkláve, přísaha mlčenlivosti a bílý dým
Jak se volí nový papež? Dva až tři týdny po papežově pohřbu se v Sixtinské kapli sejde kardinálský sbor, aby uspořádal konkláve, vysoce tajný proces volby nového papeže. Na rozdíl od běžné politiky kandidáti na papeže o tuto funkci otevřeně nevedou kampaň. V den hlasování je Sixtinská kaple uzavřena a kardinálové, kteří složili přísahu mlčenlivosti, jsou uzamčeni uvnitř. Volit mohou pouze kardinálové mladší 80 let. Kardinálové napíšou jméno kandidáta na hlasovací lístek a vloží ho do kalichu na oltáři. Pokud žádný kandidát nezíská potřebnou dvoutřetinovou většinu, koná se další kolo hlasování. Za den mohou být až čtyři kola.
Konkláve, které zvolilo papeže Františka v roce 2013, trvalo asi 24 hodin a pět hlasování, ale proces může trvat déle; konkláve ve 13. století trvalo asi tři roky, zatímco další v 18. století čtyři měsíce. Jakmile jsou hlasovací lístky sečteny, jsou spáleny v kamnech uvnitř Sixtinské kaple, která vysílají signál vnějšímu světu. Černý kouř znamená, že nebyl zvolen nový papež, bílý kouř znamená, že ano. Jakmile je papež vybrán, zástupce kardinálského sboru přečte latinské oznámení Habemus papam, což znamená »Máme papeže« z hlavního balkonu baziliky svatého Petra s výhledem na tisíce dychtivých věřících. Poté si čerstvě zvolený papež oblékne bílou sutanu, vystoupí na balkon, aby pronesl svůj první projev k veřejnosti. A tím má katolický svět nového vůdce.
Truchlí celý svět...
Kondolence po úmrtí svatého otce přichází prakticky z celého světa. „Jeho život byl zasvěcený bohu, lidem a církvi. Uměl dávat naději, zmírňovat utrpení modlitbou a podporovat jednotu,“ vzkázal například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (47). Francouzský prezident Emmanuel Macron jej označil za člověka skromnosti, polský premiér Donald Tusk za vřelého a citlivého muže. „Byl především představitelem lidskosti. V době nejistot viděl sílu v hodnotách, na které občas zapomínáme - v laskavosti, víře, pokoře a porozumění. Zanechal tak po sobě inspirativní odkaz, který bude nadále přetrvávat,“ prohásil český prezident Petr Pavel (63). „Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti,“ uvedl český premiér Petr Fiala (60), jehož papež František přijal v roce 2022 ve Vatikánu.
Historik: Pohřeb papeže? František zjednodušil obřady. A před smrtí rozhodl o jiném místě, kde bude pohřben!