Velká zpověď vynálezce české endoprotézy: Vracel lidi na nohy | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Velká zpověď vynálezce české endoprotézy: Vracel lidi na nohy

Fotografie
Fotografie (internal)

Když se řekne ortoped, představí si většina Čechů doktora Sovu z Nemocnice na kraji města. Skutečným ortopedickým kouzelníkem, jehož umění obdivoval celý svět, je ale někdo jiný. Znáte někoho, kdo podstoupil náhradu kyčelního kloubu? On a tisícovky dalších za to, že chodí, vděčí právě profesoru Oldřichu Čechovi (90), který vyvinul v roce 1972 první československou endoprotézu. V Kladně se ostatně vyrábí dodnes.

Ortopedie je mimořádně náročný obor, vždycky jste tíhl právě k ní?
„Když jsem přišel na medicínu, tak jsem za krátkou dobu věděl, že chci dělat ortopedii a sportovní traumatologii. Československá ortopedie historicky měla výbornou úroveň díky profesoru Zahradníčkovi. Ten ze »sádrovacího oboru« udělal operační.“

Je pravda, že v minulosti lidé s artrózou kyčle končili na vozíku?
„Ano. Musíme si uvědomit, že dříve byla artróza kyčle neléčitelná. Pohyb byl tak bolestivý, že pacienti vůbec nemohli chodit. Profesor Zahradníček se snažil obtíže pacientů zmírnit speciální čepičkou na kloub, ta se však příliš neosvědčila. Vzhledem k tomu, že jsem mu poslední roky asistoval, jsem se zdokonalil v operativě kyčelního kloubu a jeho biomechanice...“

První endoprotéza byla představena jako novinka v roce 1965. Kde jste se s ní setkal vy?
„Měl jsem to štěstí, že jsem měl možnost pracovat ve Švýcarsku na klinice u profesora M. E. Müllera v St. Gallenu. Byli jsme tam v roce 1966 na kongresu a tam jsem následně asi dva a půl roku pracoval.“

Musela to být pro československého lékaře úžasná zkušenost...
„Bylo to tehdy špičkové pracoviště, první světová klinika, centrální pracoviště pro rozvoj kyčelních kloubů. A já jsem tam zažil celý vývoj, protože se tam zkoušelo několik typů kloubů. Právě ve Švýcarsku jsem se v srpnu 1968 mimochodem dozvěděl o okupaci Československa.“

Jak se to stalo?
„Telefonoval jsem večer svým bratrem. Říkal mi, že slyší nějaký rachot a neví, co to je. Ráno na poradě nad rentgeny se na mě kolegové divně dívali. Zeptal jsem se, co se děje. A oni říkali: Ty to nevíš? Obsadili vás Rusové...“

Do Československa jste se ale vrátil...
„Ano. A když jsem se vrátil, měl jsem už zkušenosti s tím, která kloubní náhrada selhala, včetně příčin neúspěchu, a která funguje. Potíž byla, že jedna švýcarská protéza stála 900 franků. To by našim pacientům nikdo nezaplatil. Proto jsem chtěl vyvinout českou náhradu a obrátil jsem se na Poldi Kladno.“

Na kladenské ocelárny? Proč zrovna na ně?
„Začínal jsem jako lékař na Kladně v roce 1952 a s lidmi z Poldovky jsme tehdy jezdili na lyže, kde jsem poznal mladé inženýry. Když pak přišel technologický rozvoj operativy, řada těch bývalých inženýrů byla už ve vysokých pozicích. Jeden byl šéfem vývoje, takže jsem za ním přišel.“

 Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném sobotním vydání deníku Aha!

Horolezec Ivan Gálfy (†78): Po operaci do Himálaje!
Endoprotéza voperovaná profesorem Čechem pomohla slavnému československému horolezci Ivanu Gálfymu (†78) vrátit se do velehor. „Trpěl v devětačtyřiceti letech artrózou kyčelního kloubu. Po operaci se výborně hojil, lyžoval, v létě lezl na skály,“ vzpomíná profesor Čech. A nejen to! Ivan Gálfy vedl několik československých expedic do Himálaje a dostal se až do výšek téměř sedm tisíc metrů nad mořem. Endoprotéza mu vydržela, s jednou revizní operací, plně funkční třicet devět let.

Nešťastník 28 let trpěl: Za 6 měsíců chodil!
V rozhovoru pro Mladý svět v roce 1985 popisoval profesor Čech mimo příběh pacienta, který při mobilizaci 1938 spadl z dodávky. Utrpěl otevřenou zlomeninu bérce. Noha se nehojila, vytvořil se tzv. pakloub a v něm infekce. Nešťastník trpěl neuvěřitelných 28 let, než se dostal na stůl profesoru Čechovi. Během šesti měsíců se podařilo infekci vyléčit a kost úplně zhojit.

Jak vznikal rozhovor
S profesorem Oldřichem Čechem jsme se setkali na ortopedické ambulanci na pražském Černém Mostě, kterou v roce 1995 založil. Na první pohled šarmantní a svěží pán mě velmi překvapil tím, jak si stále udržuje kontakt s oborem. Odpovídal s vtipem a nadhledem.

Víte, že...
...endoprotéza je umělá náhrada kyčelního kloubu? Dřík se při operaci vsouvá do kosti, hlavice s jamkou nahrazuje kloub.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.