Stav maminky Veroniky Žilkové není dobrý: Přivedli k ní romského kněze! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. března 2024

Svátek slaví Stela, zítra Kazimír

Stav maminky Veroniky Žilkové není dobrý: Přivedli k ní romského kněze!

Agáta s babičkou Olgou a matkou Veronikou.
Agáta s babičkou Olgou a matkou Veronikou. (Foto Aha! – David Malík, Martin Hykl, ara)

První český romský kněz Vojtěch Vágai (31) překvapil v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích maminku Veroniky Žilkové (53). „Přišel jí dát pomazání,“ svěřila deníku Aha! herečka.

Kněz Vojtěch navštívil paní Olgu (91), která je po operaci krčku, v doprovodu její vnučky Agáty Prachařové (29). Křtil totiž jejího syna Kryšpína (3,5) a také ji oddával, když si brala Jakuba Prachaře (31).

Farář ji potěšil
„Stal se takovým babiččiným zpovědníkem, má ho moc ráda,“ upřesňuje Veronika, která pochází z věřící rodiny. „Babičku pan farář moc potěšil, jsem ráda, že tam byl,“ svěřila hvězda primáckého seriálu Všechny moje lásky.
Její maminka je prý na tom den ode dne líp. „Psychicky určitě. Dneska nás dokonce poprosila, ať jí do nemocnice přineseme nějaké rtěnky a nové košilky. Agáta je prostě celá po babičce,“ konstatuje Žilková, jejíž maminku týden po operaci přeložili na rehabilitační oddělení. „Budou jí už stavět na nohy. Operace se zdařila, ale teď je otázka, aby se nám babička na ty nohy opravdu postavila,“ strachuje se.

Dav u postele
Každopádně u její matky se denně vystřídá určitě deset lidí. „To jí dělá dobře. Já i Agáta jsme v nemocnici denně, sestra také a ostatní členové rodiny se různě střídají,“ komentuje Veronika, která pevně věří, že knězovo pomazání její mamince pomůže.

Pomazání nemocných
Na prvním místě kněz uklidní nemocného svátostí smíření. Dobrá zpověď přináší vnitřní úlevu a klid, tím napomáhá také léčení těla. Pak uděluje svátost pomazání nemocných. Maže posvěceným olejem nemocného na čele a při tom říká: „Skrze toto svaté pomazání, ať ti Pán pro své milosrdenství pomůže milostí Ducha Svatého.“ Odpoví se amen a kněz pokračuje pomazáním na dlaních: „Ať tě vysvobodí z hříchů, ať tě zachrání a posilní.“ Zase se odpoví amen.


Kdo je Vojtěch Vágai?
První český  římskokatolický kněz z romského prostředí vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České v Českém Krumlově a Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku  2012 Vojtěch Vágai působí jako farní vikář v Pelhřimově.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.