30 případů majora Zemana - Komunistická propaganda hovořila jasně: Intelektuálové? Bezcharakterní alkoholici! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

30 případů majora Zemana - Komunistická propaganda hovořila jasně: Intelektuálové? Bezcharakterní alkoholici!

Vladimír Brabec při natáčení epizody »Klauni«.
Vladimír Brabec při natáčení epizody »Klauni«.

Příští neděli vás čekají další dva díly seriálu Třicet případů majora Zemana. Zatímco 23. díl s názvem »Šťastný a veselý« by se dal označit za kriminálku, 24. díl nesoucí název »Klauni« by se opět mohl s úspěchem prezentovat jako parádní příklad komunistické propagandy.

V době, kdy tyto díly vznikaly, dělali totiž soudruhům vrásky umělci, kteří neváhali kritizovat politickou situaci v tehdejším Československu. Ideologická komise tak rozhodla: Musíme to natočit tak, aby lidi tyhle imperialistické přisluhovače nenáviděli.

Za všechno mohl Chruščov
V 60. letech se začíná uvolňovat situace. V Sovětském svazu vládne Nikita Chruščov, který se »kamarádí« se Západem, politická scéna přestává umět řešit aktuální problémy obyvatelstva a vedení komunistické strany mládne. Tyto aspekty na čas dovolily vyslovovat kritické názory a především pro umělce to byla výzva, kterou rychle přijali. Po roce 1968, kdy spojenecká vojska okupovala republiku, režim opět přitvrdil a nastalo období normalizace. A bylo nutné toto uvolnění vysvětlit. Bylo nutné ukázat veřejnosti »pravou tvář« těch, kteří si dovolili vystupovat protirežimně. Ukázat pravou tvář těch, kteří si před vstupem spojeneckých vojsk do naší vlasti brali na paškál fungování naší socialistické republiky. Co jsme si tedy měli myslet?

Úkol zněl jasně: Zesměšnit »chytráky«
Svobodomyslní lidé museli být vykresleni jako tvorové, kteří se jen tváří charakterně, ve skutečnosti jsou opravdovým odpadem socialistické společnosti. Hlavní postava dílu »Klauni« – mladý básník Daneš, jehož nová kulturní scéna obdivuje, je tak v podstatě padouch. Přisvojuje si cizí verše, na svou bývalou přítelkyni poví spoustu tajemství, což se jí dotkne tak, že se pokusí o sebevraždu. Je to bezcharakterní alkoholik. Provozovatel klubu, kde se čtení básní koná, je bývalý kolaborant a reportérka Lidových novin je dáma lehkých mravů. A je to! Stačilo pár tahů perem, bedlivé oko komunistických kontrolorů a z obyčejných lidí se stala chátra…

„Propaganda je politicky angažovaná činnost. Jejím cílem je přesvědčovat veřejnost o správnosti určitého světového názoru, vědeckých poznatků a určité politiky. Je do značné míry činností výchovnou, opírající se o jednotu ideologie, politiky a vědy. Objasňování nové situace musí být aktuální, srozumitelné, přesvědčivé a přitažlivé. Používá určitého stupně racionálního a emocionálního sdělení, atraktivnosti ve využití formálních prostředků.“
Výkladový slovník socialistické žurnalistiky, Praha 1977

23. díl Šťastný a veselý
Blanka Zemanová slaví se svými kolegy Silvestr a náměstek jí svěřuje, že povolal komisi, protože se v mzdové účtárně vyplácí neexistující osoby. Blanka se ještě večer vrací do práce pro šunku, kterou tam zapomněla v lednici. Objeví tam požár a zraněnou kolegyni. Zeman začíná případ vyšetřovat a ještě ten večer před půlnocí odhalí pachatele…

24. díl Klauni
Na večer mladých básníků jde tajně Lída Zemanová. Při představení je postřelena zpěvačka. Jako podezřelý je zadržen básník Daneš, který byl jejím přítelem, ale ona se s ním rozešla. Chybějí ale přímé důkazy. Kulturní fronta výrazně protestuje a nadřízený Kalina přináší příkaz shora – případ okamžitě ukončit. Brzy se ale zjistí, že Daneš je bezcharakterní podvodník!

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.