Jakou máte krev, tak hubnete! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Jakou máte krev, tak hubnete!

 (araInfografika Aha! – Tomáš Klomfar)

Rozhodli jste se zhubnout? Jednou z možností je dieta podle krevních skupin. Vychází z předpokladu, že krevní skupiny se vyvinuly v různých stadiích vývoje člověka (lovec, nomád, pastevec), ve kterých byly odlišné stravovací zvyklosti. Budeteli tedy jíst podobné věci jako vaši předkové, z nichž jsme vzešli, budete mít rychlejší metabolismus, nižší hmotnost a budete zdravější. A, B, AB a 0 – čtyři krevní skupiny = 4 různé diety.

Nejde ale jen o jídlo. Stejně jako jsou pro každou krevní skupinu vhodné jiné potraviny, měli by lidé podle nich i sportovat. Těm s krevní skupinou 0 pomáhá hodně intenzivní cvičení, velká aktivita. Nositelům »áčka« pomáhají uklidňující cvičení typu taiči, jóga, strečink nebo golf. Na vybití energie a stresu jsou vhodná bojová umění. Pro lidi krevní skupiny B je vhodným pohybem pravidelné aerobní cvičení – rychlá chůze, aerobik, jízda na kole. Pro skupinu AB je ideálním sportem jóga nebo taiči.

Dieta podle krevních skupin
 • Krevní skupina 0
  Podle autorů diety podle krevních skupin byla krevní skupina 0 první, kterou měli naši předkové »lovci, sběrači« někdy 40 000 až 50 000 let př. n. l. Zažívací systém se u nich vyvinul tak, aby byli schopni trávit především maso. Nositelé »nulky« by proto měli jíst především maso, mohou i zeleninu, rýži a luštěniny. Naopak zapomenout by měli na mléčné výrobky, pečivo a další výrobky z mouky, ořechy. Jednoduše lze říci, že tito lidé jsou převážně masožravci.
 • Krevní skupina A
  Krevní skupina A se měla vyvinout jako druhá, někdy kolem roku 15 000 př. n. l. V této době naši předkové změnili způsob života, začali hospodařit. Vzhledem k jiným možnostem upravili i svůj jídelníček. Patřila do něj zejména zelenina a rostlinné bílkoviny (různé typy obilovin kromě pšenice). Jde tedy o »vegetariány«, dovoleno je malé množství kuřecího a rybího masa, rýže a luštěniny. Zakázány jsou brambory, mléko, máslo a další živočišné tuky, maso a zejména uzeniny.
 • Krevní skupina B
  »Béčko« se pravděpodobně vyvinulo v Himálaji někdy před 10 000 až 15 000 lety u našich nomádských předků (jednalo se o mongolské národy). Nesídlili na jednom místě, chovali koně, jedli prakticky cokoli. Jde o jedinou skupinu, která je schopna tolerovat mléko a mléčné produkty. Jedinci krevní skupiny B tedy mohou jíst nejen tyto potraviny, ale i maso (jehněčí, divočinu), vejce, zeleninu a rýži. Zakázáno je ale maso drůbeží a vepřové, obiloviny, luštěniny.
 • Krevní skupina AB
  Jako poslední se podle autorů diety podle krevních skupin vyvinula skupina AB. Vznikla jako výsledek smísení farmářů s nomády. Nositelé této krevní skupiny jsou na tom »nejlépe«. Mohou konzumovat většinu potravin, které jsou povoleny jak u skupiny A, tak u skupiny B (s výjimkou mléka). Zakázáno je hovězí a vepřové maso, tučné potraviny. Na druhou stranu jejich imunitní systém není dle tvrzení autorů ostražitý a těmto lidem hrozí větší riziko nádorových onemocnění. Měli by proto konzumovat velká množství potravin s potenciálně preventivními protinádorovými účinky. Jedinci s krevní skupinou AB mají zároveň problémy s trávením masa, proto by ho měli jíst jen v malých množstvích.
Příklad jídelníčku:
 • Pro skupinu 0
  Snídaně: grapefruitový džus, vejce naměkko, moskevský chléb potřený margarínem.
  Svačina: banán.
  Oběd: žitné chlebíčky s tuňákem.
  Svačina: hrst vlašských ořechů a rozinky.
  Večeře: špagety s masovou omáčkou, mražená zelenina.
 • Pro skupinu A
  Snídaně: pohankové lívance, džem, káva.
  Svačina: 2 jablka, meruňkový džus.
  Oběd: hustá polévka z černých fazolí, kukuřičný chléb.
  Svačina: mrkvový džus.
  Večeře: tofu s burskými ořechy, rýže natural.
 • Pro skupinu B
  Snídaně: 100% džus pomerančový.
  Svačina: salát z mrkve a banánů, zelený čaj.
  Oběd: kuřecí prsa se sýrem, špaldový chléb.
  Svačina: mražený jogurt s ovocem.
  Večeře: dušené kuřecí maso s chřestem.
 • Pro skupinu AB
  Snídaně: ovocné müsli s ořechy a rozinkami, 100% grapefruitový džus.
  Svačina: sójové mléko, topinka z žitného chleba.
  Oběd: pečený bažant, brambory, zelný salát.
  Svačina: jogurt s rozinkami a ořechy.
  Večeře: zapečená brokolice, mozzarella s rajčaty.

Plusy

 • Odborná poradkyně Aha! říká: „Neznám.“

Minusy

 • Dle této diety se lidé různých krevních skupin liší schopností trávit konkrétní potraviny. A také je řečeno, které nesmějí přijímat. A tady nastává obrovský problém. U krevní skupiny A a 0 jsou prakticky zakázány mléčné výrobky. Ty jsou ale nezbytnou součástí jídelníčku, je v nich obsažen vápník, vitamin D, tedy nezbytná složka potraviny při prevenci vzniku osteoporózy.
 • Krevní skupina 0 by měla jíst vnitřnosti. Ale tyto potraviny s racionální stravou nemají nic společného, mají příliš vysoký obsah cholesterolu.
Kliknutím zvětšete
Odborná poradkyně MUDr. Jana Čepová, MBA

Primářka Ústavu klinické biochemie a patobiochemie 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Zhodnocení poradkyně Aha!:

Základem diety je neprokázaný vliv jednotlivých potravin na zdraví člověka v závislosti na druhu jeho krevní skupiny. Buduli krevní skupina 0, budu se muset »cpát« jen masem a jogurt už v životě neochutnám. Buduli krevní skupina A, tak už si nikdy nedám biftek a budu se živit klíčky a luštěninami. Celá tato dieta je nesmyslná, neexistuje jediný důkaz, že by metabolismus byl závislý na krevní skupině. A v neposlední řadě to zajišťuje i naši peněženku, vyšetření krevní skupiny není levná záležitost.

Jak rychle zhubnout?

Rychle zhubnout lze, stačí si nasadit přísnou dietu. Jde ale o hloupost, která se nám ve výsledku vymstí. „Každé řešení nabízející velký hmotnostní úbytek v krátké době, je nesprávné,“ upozorňuje primářka Jana Čepová. Musíte se rozhodnout, zda chcete rychle zhubnout, nebo opravdu zhubnout.

Deset, ale i 15 kg můžete pomocí přísného dietního režimu a správně zvoleného pohybu shodit již během 3 měsíců. „Co však bude následovat? Znovu začnete přibírat,“ upozorňuje primářka Jana Čepová.

„Člověk, který se rozhodne zhubnout, by měl rozebrat komplexně svůj životní styl – stravovací zvyky, pohybové schopnosti a možnosti – a změnit životní styl, který vedl k tomu, že přibral. Ideálně ve spolupráci s obezitologem,“ říká lékař Martin Matoulek ze III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Existuje nějaká rada jak rychle zhubnout alespoň 3 až 5 kil, která jsme přibrali během svátků? „Nepřejídat se, nesedět celé dny u televize. Jít na procházku, na lyže, na brusle, do bazénu – kamkoliv,“ radí primářka Čepová.

Vyvarujte se jo-jo efektu!

Podstatná část redukce hmotnosti se odehraje obvykle v prvních šesti měsících a pak následuje buď udržení nové hmotnosti nebo takzvaný jojo efekt, kdy adept štíhlé linie střídavě hubne a tloustne. Je možné se jojo efektu vyvarovat? „Je to možné, ale je to obtížné. Vše závisí na naší pevné vůli. Je opravdu třeba dodržovat nastavené stravovací návyky při redukci hmotnosti i po zbytek života. Nesmí se sklouznout ke starému (před dietou) způsobu stravování,“ doporučuje primářka Jana Čepová.

Dodržujte tyto rady
 • Vyhněte se jednostranným dietám a začněte měnit své jídelní zvyklosti.
 • Nepovažujte svoji dietu za »dietu«, ale za racionální stravování.
 • Jezte pravidelně 5 až 6krát denně.
 • Dodržujte pitný režim.
 • Nestravujte se ve fastfoodech.
 • Snažte se nehladovět.
 • Na oslavách se nepřejídejte, a když už se vám to stane, vraťte se k původnímu stravování.
 • Dejte si jednou za čas i »nezdravé« jídlo, ale snězte ho menší porci.
 • Vydržte. Přeci shozené kilogramy nenaberete zase zpět.

Kontakty

 • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
 • Telefon po 17.00: 225 974 164
 • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.