Kilo česneku = 260 Kč! Je ale opravdu český? Znáte fígle prodejců? Jak nenaletět?
Český česnek má cenu zlata! Potvrzují to pěstitelé a na své vlastní peněžence to pociťují i zákazníci. Cena za štiplavou pochoutku se šplhá i ke 260 korunám za kilo! Jenže! I když se rozhodnete takové peníze obětovat a těšíte se na kvalitu, můžete se pořádně spálit! Místo nejkvalitnějšího českého česneku totiž falešní prodejci často nabízejí nekvalitní česnek z Číny, Španělska nebo Francie. A zákazník téměř nemá šanci to poznat.
Podle pěstitelů právě teď ceny česneku závratně stoupají. „Devadesát procent produkce letos kvůli mrazům vymrzlo. Není česká sadba. S česnekem se licituje jako se zlatem, proto je jeho cena tak vysoká,“ vysvětlila pěstitelka Alena Mihulková z Libštátu v Podkrkonoší. I když si ale kvůli česneku sáhnete hluboko do kapsy, výsledek zaručen není.
„Laik nemá šanci poznat, co kupuje. Vůbec bych nespoléhala na prodej na tržištích, ale jedině na nákup přímo od pěstitele. Vždyť lidé ani netuší, že paličák není odrůda. A názvy typických českých odrůd, jako je Lukan, Vekan, Tristan nebo Dukát neznají vůbec,“ dodává pěstitelka.
Největší fígle podvodníků
● V supermarketech narazíte na »zaručeně český česnek«. Tomu by odpovídala i cena. To je ale tak to jediné. Skutečnost je jiná. „Jde o česnek sice vypěstovaný v české půdě, ale z francouzské sazby,“ vysvětluje Mihulková.
● Španělský či čínský česnek vydávají za český! „Naše pěstitelské jméno zneužilo už několik prodejců. Nakoupili si u nás třeba dvě bedýnky česneku a získali doklad o jeho původu. Na trhu pak ale prodávali česnek ze Španělska, kterého si dovezli několik kamionů. Když přišla inspekce, ukázali náš doklad. Inspekce většinou rozdíl v česneku vůbec nepozná, stačí jim papír,“ zlobí se pěstitelka Mihulková.
● Falešní prodejci prodávají konzumní česnek a vydávají ho za sadbový nebo »vhodný k sázení«, i když to nebývá pravda.
Víte, že…
... stroužky paličáků směřují ke středu cibule. Uprostřed cibule je vidět stonek. Paličáky dříve vysychají a mají velké stroužky, což je výhoda v kuchyni. Mají symetričtější cibuli a fialovější zbarvení.
...česnek »nepaličák« má stroužky orientovány ve spirále okolo středu. Uprostřed cibule není vidět stonek. Nepaličáky mají v průměru mají vyšší skladovatelnost a bývají ostřejší.
...Češi sní ročně průměrně 0,7 kg česneku na hlavu?
…konzumní česnek je určen k okamžité spotřebě v kuchyni? Trvanlivost některých odrůd (Benátčan) je ale až dva roky.
…sadbový česnek musí dosahovat daleko vyšší kvality? Sadbový česnek je výrazně dražší než konzumní.
…česnek, který vypěstujete ze zakoupené sadby, nesmí být prodáván jako sadba? Smí být prodáván výhradně jako česnek konzumní.
…česneku se nemusí vzdávat ani lidé s nemocným žlučníkem? Hodí se pro ně odrůda Bjetin.
Nasaďte si vlastní!
Na výsadbu česneku je správná doba právě teď. „My v Podkrkonoší teprve začínáme sázet, v nížinách je možné sázet ještě v listopadu, než napadne vrstva sněhu,“ popsala pěstitelka českého česneku Alena Mihulková. Sází se do zorané prohnojené půdy, jejíž teplota by měla trvale klesnout pod 9 °C. Stroužky česneku se sází do hloubky mezi 6 a 8 cm, ve vzdálenosti 5 až 12 cm, přičemž řádky by měly být od sebe vzdálené 20 až 40 cm. Sklízet ho budete v létě.